Wszystkich Świętych
Fot. Grzegorz Drążek

Stargard się korkował. Nie każdy jechał w okolice cmentarza

31 października zamknięte zostały dla ruchu dwie drogi w okolicy cmentarza przy ulicy Kościuszki w Stargardzie. Powstały korki. Kierowcy się denerwowali, narzekali także sprzedawcy kwiatów.

Osoby, które organizują ruch drogowy w Stargardzie, zdecydowały, że nie tylko 1 listopada, ale i 31 października na dziesięć godzin zamknięte zostaną dla ruchu pojazdów odcinki ulicy Kościuszki i Przedwiośnie, w pobliżu cmentarza.

Wprowadzone ograniczenia spowodowały dzisiaj spore utrudnienia. Poniedziałek jest dniem pracującym i część osób, zmierzająca czy to do pracy, czy do sklepów na zakupy przed dniem świątecznym, zamiast jechać, stała w korkach. Osoby, które chciały przejechać od strony wiaduktu przy ulicy Bogusława IV w kierunku osiedli Letniego i Zachód, miały tylko jedną wolną trasę biegnącą ulicą Spokojną w stronę Giżynka, odcinkiem ul. Przedwiośnie na obrzeżach osiedla Letniego i dalej ulicą Pogodną w stronę alei Żołnierza. Jedna trasa, a wielu chętnych, by przejechać. Korki były nieuniknione. Były takie momenty, że zakorkowany był cały otwarty dla ruchu odcinek ulicy Przedwiośnie i cały odcinek ulicy Spokojnej od ronda Żołnierzy Wyklętych do ul. Przedwiośnie.

Niejeden kierowca dziwił się, że w poniedziałek przed dniem Wszystkich Świętych zdecydowano się na takie ograniczenia w ruchu. Wczoraj, w niedzielę, także wiele osób odwiedzało cmentarz, a wszystkie drogi były otwarte. Kto dzisiaj od wiaduktu przy ulicy Bogusława IV chciał ominąć drogi w okolicy cmentarza i tak wpadał w pułapkę. Ulica Bema także się bowiem korkowała.

Wprowadzona dzisiaj zmiana nie spodobała się także części osób handlujących kwiatami przy cmentarzu.

– Sporo osób do nas nie dotrze, bo muszą jechać gdzie indziej i szukać miejsc do zaparkowania – mówili.

Te same zasady, co dzisiaj, będą obowiązywały we Wszystkich Świętych. 1 listopada w godzinach 8 -18 zamknięty będzie odcinek ulicy Kościuszki od parkingu przy Kauflandzie do ulicy Spokojnej i ulica Przedwiośnie na odcinku wzdłuż ogrodzenia cmentarza od strony osiedla Letniego. Kierowcy powinni także wiedzieć, że nie można parkować przy ulicy Spokojnej wzdłuż parku Batorego i dalej wzdłuż ogrodzenia cmentarza w kierunku Giżynka. Rozwieszone są taśmy, które nie pozwalają na parkowanie.

Na zamknięte odcinki dróg mogą wjechać autobusy komunikacji miejskiej, taksówki i pojazdy zaopatrzenia, które mają odpowiednie zezwolenie. Autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Stargardzie kursują w okolice cmentarzy częściej, a we Wszystkich Świętych można dojechać komunikacją miejską w okolice cmentarzy bezpłatnie.

Cały czas wyłączona dla ruchu pieszych jest droga pod wiaduktem przy ulicy Bogusława IV. MPK Stargard uruchomi 1 listopada dodatkową linię „P” na trasie od przystanku „Staszica – LO” do ronda Żołnierzy Wyklętych. Kursy zaplanowano co osiem minut.