Fot. Jan Balewski

Stargardzki Klub Patriotyczny zaprasza na apel pamięci ofiar Rzezi wołyńskiej

Dziś po wieczornej mszy o godzinie 18 w kościele Ducha Św., przy pomniku Ofiar Sybiru i Katynia stojącym obok tego kościoła, odbędzie się apel pamięci. Działacze ze Stargardu organizują go dziś, w 79. rocznicę Krwawej niedzieli. 

Krwawa niedziela na Wołyniu to tragiczna karta w historii, zapisana dokładnie 79 lat temu, 11 lipca 1943 roku. Dzień, uznany za punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną.

Działacze Polskiego Klubu Patriotycznego w Stargardzie zapraszają, jak co roku, dziś po wieczornej mszy rozpoczynającej się o godzinie 18, pod kościół Ducha Św. Tam, przy pomniku Ofiar Sybiru i Katynia (na zdjęciu) odbędzie się apel pamięci ofiar Rzezi wołyńskiej.

Spotkanie wpisane jest w ramy akcji społecznej Kwiaty Wołynia. Jej celem jest kultywowanie pamięci o dawnych Kresach oraz o ofiarach ludobójstw popełnionych na tamtym obszarze w czasach II wojny światowej.