Ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania P450B6X6HZ
Fot. Szczęśniak Pojazdy Specjalne

Stargardzcy strażacy dostaną ciężki samochód ratownictwa technicznego. Scania warta jest ponad 2,6 mln zł

Świetna wiadomość dotycząca jednostki ratowniczo-gaśniczej w Stargardzie! Jako jedna z czterech w całej Polsce otrzyma niebawem specjalistyczny pojazd, który służył będzie przy wszelkiego rodzaju awariach technicznych.

Warszawa, Poznań, Świebodzin i Stargard – te 4 jednostki otrzymają ciężkie „techniki”. Na zamówienie Państwowej Straży Pożarnej wykonuje je firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej. Warte są w sumie ponad 10,5 mln zł, czyli ponad 2,6 mln zł za jeden. Do Stargardu ratownicza scania trafić ma za około miesiąc. Będzie to najcenniejszy pojazd we flocie JRG Stargard.

Wprowadzenie do podziału bojowego nowego samochodu ratownictwa technicznego wiązać się będzie z utworzeniem specjalistycznej grupy ratownictwa technicznego.

W związku z tym odbyła się już część kursów, będzie jeszcze kurs w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornem Sulinowie – mówi mł. bryg. Paweł Różański, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stargardzie. – Przeniesiony będzie do nas z KP PSP Pyrzyce ciężki wóz ratownictwa drogowego z rotatorem, żurawiem służącym do podnoszenia, obracania.

Do czego służyć będzie nowa scania?

Głównie do wypadków z udziałem samochodów ciężarowych – odpowiada Stargard.News Paweł Różański. – Wszędzie tam, gdzie trzeba będzie podnieść ciężkie elementy, gdzie coś dużego się przewróci. Po prostu przy wszelkich większych awariach technicznych. Oczywiście w razie potrzeby także podczas pożarów, w wyniku których doszło do jakiejś awarii.

Ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania P450B6X6HZ – informacje producenta:

Trzyosiowe podwozie napędzane jest silnikiem o mocy 331 kW (450 KM). Z przodu kabiny przystosowanej do przewozu załogi w układzie (1+1+1) zamontowano wyciągarkę hydrauliczną o uciągu 8172 kg i linie o dł. 30 m.

Klasyczna zabudowa pożarnicza ma osiem skrytek sprzętowych zamykanych żaluzjami aluminiowymi oraz klapami służącymi jako podesty robocze. Wewnątrz nadwozia zamontowano generator prądotwórczy o mocy 20 kVA, który napędzany jest poprzez PTO.

Z tyłu pojazdu umieszczono żuraw hydrauliczny HMF 2820K RCS. Jego maksymalny udźwig to 5730 kg, a maksymalna dł. ramienia wynosi 10,3 m.

Szczęśniak Pojazdy Specjalne

Zdjęcie za zgodą firmy Szczęśniak Pojazdy Specjalne – dziękujemy!

PODOBAJĄ SIĘ NASZE NEWSY? POSTAW NAM KAWĘ! 🙂 – KLIKNIJ TUTAJ