Drzewo
Drzewo Narodzin autorstwa stargardzkiej artystki Patrycji Mróz, Fot. Impresja/Facebook

Stargardzka artystka Patrycja Mróz namalowała Drzewo Narodzin na porodówce szpitala w Zdrojach

Korytarz bloku porodowego Szpitala Zdroje Szczecin przyozdobiło Drzewo Narodzin. Namalowała je Patrycja Mróz, artystka ze Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych Brama, zawodowo pracująca jako architekt krajobrazu.

Rozłożyste drzewo, zmieniające się podczas czterech pór roku, z kilkoma ptaszkami, a przede wszystkim listkami, na których zawieszane są imiona kolejnych noworodków, z datami ich narodzin – tak wygląda Drzewo Narodzin, które na przełomie 2022 i 2023 roku ozdobiło Szpital Zdroje Szczecin.

Każda mama, po narodzinach dziecka, otrzymuje listek z imieniem i datą narodzin swojej pociechy i może wspólnie z osobą towarzyszącą jej przy porodzie umieścić ten listek na gałęzi. Natomiast jeżeli dziecko rodzi się przez cesarskie cięcie, to wówczas tata oczekujący na bloku porodowym na mamę, umieszcza ten listek na drzewie.

Beata Szmidt, położna z Bloku Porodowego Szpitala Zdroje Szczecin

Powstało z inicjatywy położnych bloku porodowego szpitala Zdroje, zostało wykonane dzięki finansowemu wsparciu Fundacja Twoja Położna. Namalowała jest Patrycja Mróz ze Stargardu, z zawodu architekt krajobrazu, z zamiłowania artystka malarka, zrzeszona w stowarzyszeniu Brama.

Patrycja Mróz
Patrycja Mróz przy pracy, Fot. Impresja/Facebook

Drzewa Narodzin powstają w ostatnim czasie na porodówkach, ale w zachodniopomorskim regionie to pierwszy taki projekt. I pierwszy o tak wysokich walorach artystycznych! Jak do tego doszło, że akurat stargardzianka Patrycja Mróz stała się jego autorką?

– Moja siostra ma od 5 lat prowadzi gabinet kosmetyczny w Zdrojach, wiszą w nim moje prace, a klientkami są panie położne, którym te prace się spodobały i zaprosiły mnie do realizacji projektu Drzewo Narodzin z Fundacją Twoja Położna – opowiada Patrycja Mróz. – Miałam pomysł, by drzewo miało bardziej abstrakcyjną, geometryczną formę, ale gdy już stanęłam pod ścianą na korytarzu bloku porodowego, uznałam że będzie jednak realistyczne. To było spontaniczne! Przedstawiłam wszystkie pory roku, a do tego ptaki: wilga z pisklętami, gąsiorek, rudzik, gile. Drzewo znajduje się na dwóch przylegających ścianach, a jego listki lekko wychodzą na sufit. Zaczęłam malować pod koniec listopada, skończyłam na początku stycznia. Drzewo powstało w technice akrylowej. Najpierw położyłam białą lateksową farbę ścienną, następnie używałam akryli, pigmentów. Jestem zadowolona z efektu, personel również, drzewo podoba się także świeżo upieczonym rodzicom.

A zawisło na nim już 200 listków – dat narodzin oraz imion noworodków!

Patrycja Mróz pochodzi ze Szczecina, w Stargardzie mieszka od 10 lat. 15 lat temu miała okazję malować w bajkowe motywy ściany w przedszkolu Muchomorek przy placu Rodła w Szczecinie. Chętna jest, by stworzyć Drzewo Narodzin także na stargardzkiej porodówce. Mamy nadzieję, że taki projekt dojdzie kiedyś do skutku!

Prace malarskie Patrycji Mróz można było podziwiać na wystawie indywidualnej w Galerii Sztuki Brama w Bramie Wałowej – latem ubiegłego roku oraz obecnie, na rocznej, podsumowującej 2022 rok, wystawie Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych Brama. Oglądać ją można jeszcze tylko 2 tygodnie, do 20 lutego.

Patrycja Mróz zaprezentowała akwarele. Jest niesamowita w tym, co robi.

Ludmiła Sabadini, prezes SSMSP Brama, na rocznej wystawie