Kolegiata
Fot. Emilia Chanczewska

Stargardzkie obchody 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego

W niedzielę 22 stycznia 2023 roku w Stargardzie upamiętnione zostanie to historyczne wydarzenie. Odprawiona zostanie msza za Ojczyznę, złożone będą kwiaty pod pomnikiem patriotycznym.

W najbliższą niedzielę w naszym mieście będzie można wziąć udział w uroczystych obchodach 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego (1863-’64). Tego dnia, o godzinie 11, w kościele pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę. Po niej uczestnicy przejdą pod pomnik patriotyczny Stargardzianie Ojczyźnie, stojący u zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Kazimierza Wielkiego na stargardzkiej starówce.

Powstanie styczniowe to XIX w. polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone Manifestem 22 stycznia wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864, zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane (za Wikipedią).

Na obchody rocznicy w Stargardzie zaprasza stargardzki poseł na Sejm RP Michał Jach z PiS (na zdjęciu wchodzi z żoną do kolegiaty na październikowe spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim).