Fot Grzegorz Drążek

Stargardzkie ulice dawniej i dziś cz. 3. Spokojna. Był cmentarz, jest park

W historycznym cyklu pokazujemy ulice w Stargardzie przed laty i obecnie. Dzisiaj ulica Spokojna. Obejrzyjcie ten sam fragment ulicy około 105 lat temu i dzisiaj.

W cyklu „Stargardzkie ulice dawniej i dziś” pokazujemy jedno ujęcie ulicy na dwóch fotografiach. Jedno zdjęcie jest sprzed lat, drugie teraźniejsze. Tym razem przedstawiamy do porównania ulicę Spokojną. Widok jest od strony ulicy Kościuszki w kierunku wiaduktu.

Fotografia historyczna przedstawia widok ulicy około 1917 roku, czyli 105 lat temu. W czasach niemieckich Stargardu obecna ulica Spokojna nosiła nazwę Schellinerstrasse. Po II wojnie światowej, w różnych okresach, funkcjonowały takie nazwy tej ulicy jak Bohaterów Westerplatte, Bellojanisa i obecna Spokojna.

Na fotografii sprzed lat widać po prawej stronie domy, po lewej rosnące przy drodze drzewa, a za nimi, jeśli dobrze się przypatrzymy, widać nagrobki. W tamtym czasie w tym miejscu był cmentarz. Obecnie w tym miejscu jest park Batorego. Podczas niedawnej budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy na obrzeżach parku natrafiono na fragmenty nagrobków. Na obecnej fotografi, tak jak przed laty, po prawej stronie stoją budynki mieszkalne, ale nie ma ich tyle co wtedy.

Warto spojrzeć także w dal. Na obu fotografiach widać dwie wieże. Jedna, ta po lewej, kościoła św. Ducha, a druga kolegiaty mariackiej.

Cykl „Stargardzkie ulice dawniej i dziś” przygotowujemy wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, które udostępniło nam do publikacji historyczne fotografie i pocztówki ze swoich zbiorów.

Podoba ci się u nas na portalu? Możesz nam postawić KAWĘ 🙂