Tabciia
Fot Grzegorz Drążek

Stargardzkie ulice dawniej i dziś cz. 4. Rynek Staromiejski

W historycznym cyklu pokazujemy ulice i place w Stargardzie przed laty i obecnie. Dzisiaj Rynek Staromiejski. Obejrzyjcie to samo miejsce 114 lat temu i dzisiaj.

W cyklu „Stargardzkie ulice dawniej i dziś” pokazujemy to samo miejsce w Stargardzie na dwóch fotografiach. Jedno zdjęcie jest sprzed lat, drugie teraźniejsze. Tym razem przedstawiamy do porównania Rynek Staromiejski. Widok jest w kierunku ulicy Kramarskiej, po lewej jest ul. Grodzka.

Fotografia historyczna przedstawia widok na północną pierzeję zabudowy Rynku Staromiejskiego w 1908 roku, czyli 114 lat temu. W czasach niemieckich Stargardu to miejsce przedstawiało się inaczej niż obecnie. Po lewej stronie na fotografii widać rząd kamienic, po których nie ma dzisiaj śladu. Obecna zabudowa ulicy Grodzkiej powstała w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Warto zwrócić uwagę także na to, co jest po prawej stronie na fotografiach. Na zdjęciu sprzed lat widać na placu pomnik Germanii. Po pomniku tym już dawno nie ma śladu. Przed laty za pomnikiem były kamienice, dzisiaj jest restauracja i sklep. Na obrzeżach płyty Rynku Staromiejskiego dzisiaj stoją ławki, wyrosły wysokie drzewa. I jest pomnik kolejarza.

Cykl „Stargardzkie ulice dawniej i dziś” przygotowujemy wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, które udostępniło nam do publikacji historyczne fotografie i pocztówki ze swoich zbiorów.