policja broń
Fot. policja

Strzały w Trzebiatowie pod Stargardem. Jest akt oskarżenia

Prokurator Rejonowy w Stargardzie skierował akt oskarżenia wobec Daniela S. podejrzanego o czynną napaść na policjantów KPP Stargard z użyciem niebezpiecznego narzędzia (samochodu) i niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu.

W styczniu br. opisywaliśmy tę sytuację na Stargard.News:

– Jak ustalono, funkcjonariusze Zespołu Poszukiwań Wydziału Kryminalnego KPP w Stargardzie w dniu 11 stycznia 2024 r. w Trzebiatowie, wykonywali czynności związane z osadzeniem skazanego Daniela S. w zakładzie karnym, celem odbycia przez niego kary pozbawienia wolności – relacjonuje dziś prokurator Piotr Wieczorkiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. – Funkcjonariusze ustalili, że znajduje się on w samochodzie osobowym, na miejscu kierowcy. Gdy podeszli do pojazdu celem zatrzymania mężczyzny, ten gwałtownie ruszył samochodem w kierunku funkcjonariuszy, zmuszając ich do gwałtownego usunięcia się z toru jazdy, w celu uniknięcia potrącenia. Poszukiwany kierowca kontynuował jazdę w kierunku Sułkowa. Policjanci ruszyli za nim w pościg. Po około 3 km sprawca zjechał na drogę gruntową, a po zatrzymaniu i opuszczeniu pojazdu, kontynuował ucieczkę pieszo. Po chwili został zatrzymany przez policjantów.

Okazało się, że sprawca ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Stargardzie zastosował wobec niego tymczasowy areszt.

– Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Był uprzednio wielokrotnie karany, a zarzucanego mu przestępstwa dopuścił się w warunkach recydywy – dodaje prok. Piotr Wieczorkiewicz. – Za zarzuconą czynną napaść na funkcjonariuszy publicznych z użyciem niebezpiecznego narzędzia (samochodu – dop. ech), grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W wypadku działania w warunkach recydywy sąd może wymierzyć karę w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.