Już tylko kilkanaście dni dzieli nas od rozpoczęcia ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w Stargardzie, które odbędą się 23 listopada 2024 roku w Stargardzkim Centrum Kultury.
Cukrzyca to choroba metaboliczna o złożonej i różnorakiej etiologii, która charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę, a co 6 sekund z powodu jej powikłań umiera człowiek.
W Polsce 3 miliony osób choruje na cukrzycę (9,1% populacji). 90% zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2, której można zapobiegać!
Czy prognozy pokazują swoistą pandemię?
W 10 wydaniu Atlasu cukrzycy IDF rozpowszechnienie cukrzycy zostało oszacowane na rok 2021 i prognozowane na lata 2030 i 2045. Szacunki dotyczące cukrzycy dotyczą osób dorosłych w wieku 20-79 lat i obejmują zarówno cukrzycę typu 1, jak i typu 2, a także cukrzycę zdiagnozowaną i niezdiagnozowaną. Szacuje się, że na świecie na cukrzycę choruje 537 milionów dorosłych w wieku 20-79 lat (10,5% wszystkich dorosłych w tej grupie wiekowej). Przewiduje się, że do 2030 r. 643 miliony, a do 2045 r. 783 miliony dorosłych w wieku 20-79 lat będzie chorować na cukrzycę. Zatem gdy szacuje się, że populacja świata wzrośnie o 20% w tym okresie, prognozuje się jednocześnie, że liczba osób chorych na cukrzycę wzrośnie o 46%.
Polskie realia
Oprócz niewątpliwych sukcesów w nowoczesnym leczeniu cukrzycy, w naszym kraju borykamy się z
dużymi problemami. Występuje niedobór liczby poradni stopy cukrzycowej, dlatego wykonuje się
amputacje największej ilości kończyn w Europie. A leczeniem cukrzycy zajmują się głównie lekarze
rodzinni. W tej chwili na wizytę u diabetologa czeka się nierzadko 9 miesięcy.
Jak zatrzymać powikłania późne?
Wiele osób chorych na cukrzycę zapada na tzw. powikłania późne. Należą do nich: cukrzycowy obrzęk plamki żółtej w obrębie siatkówki oka prowadzący do ślepoty, cukrzycowe uszkodzenie nerwów, cukrzycowa
choroba nerek i wspomniany zespół stopy cukrzycowej.
Aby nie dopuścić do tych powikłań konieczna jest edukacja w zakresie tzw. profilaktyki wtórnej, czyli dotyczącej osób z rozpoznaną cukrzycą.
Wczesne rozpoznanie. Profilaktyka pierwotna
Jest wiele do zrobienia na polu wczesnego rozpoznania tej choroby cywilizacyjnej. Duże znaczenie mają badania przesiewowe (wśród ludzi zdrowych), które prowadzą do wykrycia stanu przedcukrzycowego
lub samej choroby. Edukacja nakłaniająca do zdrowego trybu życia może przynieść zbawienne skutki.
Razem możemy więcej
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków skupia chorych na cukrzycę i ich przyjaciół od 43 lat. Obecnie liczy
55 000 członków. Przez cztery dekady społecznicy z PSD wykonali ogromną pracę. Stworzyli i wyposażyli wiele struktur terenowych, doprowadzili do powstania diabetologii jako specjalizacji lekarskiej, skutecznie
lobbowali za wprowadzaniem nowych leków na listy refundacyjne. Osiągnęli wielki postęp w zakresie
leczenia i rehabilitacji diabetyków.
Obchody stargardzkie u progu Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki
Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków uznał Stargard za najlepsze miejsce w Zachodniopomorskiem do organizacji obchodów pod względem logistycznym. Będą one niejako wstępem do 2025 roku, który został przez Senat ogłoszony Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Podczas tego wydarzenia będziemy szczególnie akcentować ten aspekt.
To duże i prestiżowe wydarzenie o zasięgu krajowym. Do Stargardu przyjadą diabetycy z oddziałów PSD w całym kraju, spodziewamy się gości nawet z Przemyśla czy Rzeszowa. Wśród nich będą osoby już chorujące, ale też ci którzy nie są diabetykami, ale dbają o swoje zdrowie, chcący na bieżąco śledzić postęp w diabetologii.
Bogaty program i różnorodna oferta
Na każde wydarzenie, wstęp jest wolny. Ale ze względów organizacyjnych (będziemy diabetykom wydawać posiłek) wprowadziliśmy ich rejestrację. Wszystkim uczestnikom proponujemy dwuczęściowy panel edukacyjny. Będzie 6 wykładów na temat cukrzycy, jej zapobiegania, żywienia, trybu życia, aktywności ruchowej. Wystawi się ok. 20 firm, w holu przed salą kinową, także na Małej Scenie SCK.
Odwiedzający stoiska otrzymają możliwość:
- zapoznania się z nowościami farmaceutycznymi na temat leczenia cukrzycy,
- pogłębienia swoją wiedzę na temat choroby,
- pomiaru poziomu glukozy, składu ciała etc.
Wszystkim zapewnimy napoje i ciasteczka. Zarejestrowani diabetycy otrzymają też torbę, w której znajdą się przeróżne informacje i gadżety od sponsorów.
Patroni, sponsorzy i organizatorzy
Największymi spośród nich są: Zarząd Główny PSD w Warszawie, Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska i Prezydent Miasta Stargard Rafał Zając. Patronat naukowy nad tym wydarzeniem sprawuje lekarskie PTD. Ponadto Starosta Stargardzki i Prezydent Miasta Stargard zostali Honorowymi Patronami. Powstało specjalne logo. To niebieskie kółko, symbol Światowego Dnia Cukrzycy, umieszczone nad stylizowaną Bramą Młyńską. W ścisłym, roboczym, komitecie organizacyjnym pracują: Eugeniusz Tworek, szef struktur PSD na całe województwo i jednocześnie skarbnik ZG PSD, Beata Radziszewska, która reaktywowała koło diabetyków w Stargardzie oraz Adrianna Jankowska ze Stowarzyszenia Edukacja – Zdrowie – Aktywność.
Od początku mam zaszczyt przewodniczyć tej grupie. Mamy do pomocy grupę wolontariuszek z Collegium Medica, powołaliśmy koordynatorkę Paulinę Stawiarską, która przez cały dzień będzie współpracowała z uczestnikami i organizatorami. Zapraszając serdecznie życzę wielu korzyści zdrowotnych wynikających z udziału w ŚDC Stargard 2024.
Dr n. farm. Jerzy Waliszewski, przewodniczący komitetu organizacyjnego
INFORMACJA PRASOWA, oprac. (ech)