Wanda Wysocka
Fot. Emilia Chanczewska

Szefowa stargardzkich emerytów z krzyżem zasługi

Miły i ważny akcent miał dziś miejsce podczas koncertu galowego XVIII Kaziuków Wileńskich. Wanda Wysocka, przewodnicząca Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stargardzie, odznaczona została Brązowym Krzyżem Zasługi.

Wanda Wysocka od lat stoi na czele PZERiI w Stargardzie i jest główną organizatorką Kaziuków Wileńskich. W ten weekend odbyły się w Stargardzie już po raz 18. Gdyby nie 2-letnia przerwa, spowodowana pandemią koronawirusa, właśnie świętowany byłby jubileusz 20-lecia. Kaziuki Wileńskie to przede wszystkim tradycyjny kiermasz oraz występy wokalne i taneczne zespołów ludowych. W tym roku miały także element kolejowy:

Na początku dzisiejszego koncertu galowego, który odbył się na dużej scenie SCK, wręczony został Wandzie Wysockiej Brązowy Krzyż Zasługi, nadawany przez prezydenta RP. Obszerną laudację wygłosił stargardzki poseł na Sejm RP Michał Jach, odznaczenia dokonał przedstawiciel rządu, zachodniopomorski wojewoda.

– Organizowanie Kaziuków to przeniesienie kultury Kresów Wschodnich na Kresy Zachodnie, na nasze ziemie – mówił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. – Bardzo serdecznie pani Wando za to dziękuję. Kultywowanie polskiej tradycji kresowej jest niezwykle ważne dla naszej tożsamości i dla budowania wspólnoty. Kłaniam się za działalność pani Wandy, w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, i nie tylko. Wielkie i serdeczne gratulacje.

Wanda Wysocka przy okazji podkreśliła, że zarząd stargardzkiego Związku Emerytów świętuje właśnie 20-lecie działalności – 4 kadencje. Oprócz pani Wandy to także Maria Gałaguz, Tadeusz Leżała oraz Zofia Kołakowska.

– Moje odznaczenie nie może być tylko dla mnie, ono jest dla wszystkich – mówiła po odznaczeniu Wanda Wysocka, przewodnicząca PZERiI Stargard. – To były piękne czasy, tylko ostatnio pandemia, wojna… ale życie toczy się dalej… I ja dalej będę w związku, ale już nie będę przewodniczyć. Czas na młode pokolenie.

Pani Wanda przypomniała, że w Polsce Kaziuki obchodzone były najwcześniej w Krakowie, następnie w Stargardzie, potem w Szczecinie.

Kochajmy się, szanujmy się i nie kłóćmy się. Chcemy się dzielić miłością, radością i tego państwu życzę. Przede wszystkim zdrowia, szacunku do siebie. Uśmiechajmy się, rozmawiajmy cicho i milutko, nie gniewajmy się! Przecież i tak gdy w rodzinie pokłócimy się rano, to wieczorem i tak trzeba iść do łóżka!

Wanda Wysocka

Krzyż zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.