Tory wąskotorówki
Fot. Piotr Skotarczak, Kolej w Stargardzie

Takie rzeczy tylko w Stargardzie! Na rondzie budowanej obwodnicy są tory wąskotorówki

Na niespotykaną sytuację zwrócił dziś uwagę Piotr Skotarczak ze Stargardu, pasjonat kolei prowadzący na Facebooku m.in. stronę Kolej w Stargardzie. Przez rondo powstałe u zbiegu ulic Podleśnej z ulicą Składową, będące częścią północnej obwodnicy Stargardu, przechodzić będą tory zabytkowej kolei wąskotorowej.

To naprawdę rzadka sytuacja, że kolej „wygrała” z obwodnicą miasta, trudno znaleźć drugie takie miejsce w Polsce – podkreśla Piotr Skotarczak, miłośnik kolei. – Stargardzka wąskotorówka jest w rejestrze konserwatora zabytków – dodaje autor tego ciekawego newsa.

Zanim poznacie szczegóły, kliknijcie proszę i polubcie strony na FB, z którymi związany jest Piotr Skotarczak. Nie pożałujecie, bo publikuje tam wiele interesujących informacji, związanych z koleją, ze stargardzką infrastrukturą drogową, z historią oraz obecną sytuacją na drogach i na torach w mieście.

Kolej w Stargardzie

Linia kolejowa numer 411 Stargard-Pyrzyce

Nowości drogowe ze Stargardu

Mykolej

A wracając do wąskotorówki i budowy obwodnicy…

Przez środek wybudowanego ronda przebiegać będzie niezmieniona w swoim przebiegu linia kolei wąskotorowej ze Stargardu do Małkocina (8,5 km) – informuje dziś Piotr Skotarczak na Facebooku Kolej w Stargardzie. – Docelowo w przyszłości na trasę najpierw powrócą drezyny kolejowe, a następnie pociągi turystyczne. Na zdjęciu trwający od wczoraj montaż szyn przebiegający przez nowo wybudowane rondo u zbiegu ulic Podleśnej z ulicą Składową, w tle nowo powstałe osiedle Harmonia Park położone przy ulicy Czesława Niemena.

Tory wąskotorówki
Fot. Piotr Skotarczak, Kolej w Stargardzie