Powiat stargardzki zarząd
Fot. Grzegorz Drążek. Obecny zarząd powiatu stargardzkiego: starosta Iwona Wiśniewska (w środku), Irena Łucka, Łukasz Wilkosz.

W powiecie stargardzkim karty rozdane. Wiemy, kto będzie starostą

W najbliższy piątek w radzie powiatu stargardzkiego odbędzie się głosowanie w sprawie wyboru starosty. Będzie też ogłoszony nowy skład zarządu powiatu. Wiemy, kto z kim się porozumiał i jakie są ustalenia w sprawie obsady najważnijeszych stanowisk.

6 maja, na pierwszej po wyborach sesji rady powiatu stargardzkiego, wybrane zostało prezydium tej rady. Nie odbyło się natomiast zaplanowane w programie obrad głosowanie nad wyborem starosty. Zostało przełożone. Wybór powinien nastąpić w ciągu trzech miesięcy od pierwszej sesji. Jak ustaliliśmy, starosta zostanie wybrany w najbliższy piątek, 17 maja, na zwołanej na ten dzień sesji.

W radzie powiatu nikt nie ma większości. Ośmiu radnych reprezentuje KWW Rafała Zająca, siedmiu Prawo i Sprawiedliwość, sześciu Koalicję Obywatelską, dwóch Trzecią Drogę. Nikt więc nie ma przynajmniej dwunastu radnych, by samodzielnie decydować o sprawach powiatu. Możliwe więc są różne warianty koalicyjne. Jak ustaliliśmy, rozważana była opcja porozumienia radnych prezydenta Stargardu zarówno z KO, jak i PiS. Nie była natomiast brana pod uwagę koalicja KO i PiS.

Jak potwierdziliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach, wszystko już zostało ustalone. Porozumienie będzie pomiędzy radnymi KWW Rafała Zająca i Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiciele środowiska prezydenckiego przeforsowali opcję, że na stanowisku starosty stargardzkiego pozostanie Iwona Wiśniewska. KO początkowo nie chciała się na to zgodzić, ale dała się przekonać.

W zarządzie powiatu stargardzkiego pozostanie Łukasz Wilkosz. Nie będzie natomiast dalej w nim zasiadać Irena Łucka. Nowym wicestarostą będzie Marek Stankiewicz z KO.