Monte Cassino
Kwiaty składa Agnieszka Dawicka, fot. Grzegorz Drążek

W Stargardzie były obchody 79 rocznicy bitwy o Monte Cassino

Dziś przed południem, przy grobie Jana Magryna, uczestnika walk o Monte Cassino, w kwaterze C12/3/7 na cmentarzu komunalnym przy ul. Kościuszki w Stargardzie, odbyła się uroczystość w ramach obchodów 79 rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Złożone zostały kwiaty i znicze na nowym pomniku nagrobnym plut. Jana Magryna, sfinansowanym w całości przez Instytut Pamięci Narodowej, na podstawie Ustawy o weteranach walk o wolność i niepodległość Polski. Kwiaty złożone zostały także na grobie innego stargardzkiego żołnierza walczącego pod Monte Cassino, Romana Młodzieniaka.

– Dziś mamy możliwość i przyjemność, w pięknym mieście Stargard, uczcić pamięć jednego z żołnierzy, plut. Jana Magryna, który był saperem, za udział w tej bitwie został wyróżniony krzyżem Monte Cassino, medalem wojska, otrzymał również od Brytyjczyków gwiazdy i medale za udział w kampanii włoskiej, m.in. za udział w zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino – mówił dziś na stargardzkim cmentarzu Krzysztof Męciński, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, który przypomniał historię walk o Monte Cassino.

Wagę odkrycia i upamiętnienia kolejnego stargardzkiego bohatera, walczącego w II wojnie światowej, podkreślał Michał Jach, poseł na Sejm RP ze Stargardu.

Prezydent Stargardu przypominał współpracę miasta ze szczecińskim IPN, m.in. przy organizacji wojewódzkich obchodów wybuchu II wojny św., przy badaniu nowożytnej historii stargardzkich ziem, wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, dziękując także za dzisiejszą inicjatywę, ważną dla tożsamości i świadomości mieszkańców.

– Bywa tak, że kompletnie nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne postaci, z bardzo często trudną, ale i historycznie piękną drogą mieszkały i żyły obok nas – mówił Rafał Zając, prezydent Stargardu. – Często rodziny wiele lat po wojnie dopiero dowiadują się o losach rodziców czy dziadków. Za pokazanie, wydobycie na światło dzienne kolejnej ważnej postaci serdecznie dziękuję i deklaruję, że na współpracę z naszej strony IPN zawsze może liczyć.

Inicjatorką wpisania grobu plut. Jana Magryna do ewidencji grobów weteranów walk o niepodległość Polski była stargardzianka Agnieszka Dawicka.

Plutonowy Jan Magryn mieszkał na ulicy Krakowskiej, był sąsiadem moich dziadków, poznałam go osobiście, bardzo dużo wspominał, opowiadał o całym szlaku bojowym, który przeszedł z generałem Andersem – mówiła dziś na cmentarzu Agnieszka Dawicka. – Dziś, 18 maja, jest rocznica zdobycia tego wzgórza. Chcę także wspomnieć, że jako członek Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego, we współpracy z Towarzystwem Genealogicznym z Poznania, biorę udział w projekcie upamiętniania powstańców wielkopolskich, spoczywających na stargardzkim cmentarzu. Na dziś zostało zweryfikowanych 10 takich powstańców. Poszukujemy też powstańców na terenie Pomorza Zachodniego. Dziękuję serdecznie za miłą i dobrą współpracę z oddziałami IPN w Szczecinie, Poznaniu, Rzeszowie.

Przywracajmy pamięć bohaterom!

Agnieszka Dawicka, genealog ze Stargardu

Zobacz relację LIVE ze złożenia kwiatów i zniczy na mogile plut. Jana Magryna.

Oprócz IPN, głównym organizatorem dzisiejszej uroczystości, oprawy ceremonialnej, był dowódca Garnizonu Stargard. Asystę przy grobie pełnili żołnierze ze 102 batalionu ochrony stacjonującego w Bielkowie.