Kobiety na wybory
W niedzielę w Stargardzie, podczas akcji Kobiety na wybory, fot. Emilia Chanczewska

W Stargardzie „Cicho już byłyśmy”!

Plakaty „Cicho już byłyśmy” inicjatywy Wschód, zachęcające kobiety do głosowania w wyborach parlamentarnych, są już w województwie zachodniopomorskim, m.in. w Stargardzie.

Kampania inicjatywy WSCHÓD pt. „Cicho już byłyśmy” to akcja profrekwencyjna mająca na celu zachęcenie kobiet do głosowania w zbliżających się wyborach parlamentarnych.

W ramach akcji w ponad 100 miastach w Polsce pojawiły się plakaty z hasłem „Cicho już byłyśmy” – w województwie zachodniopomorskim znaleźć je można w w Międzywodziu, Szczecinie, Szczecinku, Pobierowie, Stargardzie, Rewalu, Ustroniu Morskim, Gąskach, Koszalinie, Mielnie i Niechorzu.

Cicho już byłyśmy

“Inna Polska jest możliwa i to na nią zagłosujemy 15 października. Nie chcemy biernie patrzeć jak starsi panowie decydują za nas. Walczymy o to, by głos kobiet i dziewczyn wreszcie został usłyszany, bo to my stanowimy 52% społeczeństwa. Tej jesieni idziemy na wybory, bo cicho już byłyśmy” – mówią aktywistki inicjatywy WSCHÓD.

W poniedziałek, 2 października, odbyła się premiera spotu inicjatywy WSCHÓD pt. “Cicho już byłyśmy”, ukazującego problemy, z którymi spotykają się w życiu codziennym współczesne Polki. Spot zachęca kobiety do zabrania głosu w sprawie swoich problemów i potrzeb w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Od poniedziałku spot na różnych profilach społecznościowych organizacji został odtworzony już ponad 10 milionów razy. Zapoczątkował on trasę profrekwencyjną, podczas której aktywistki odwiedziły już Gniezno, Konin, Poznań, Mikołów, Katowice, Bytom, Kraków, Rzeszów, Przysuchę, Bydgoszcz i Kołobrzeg. Trasa zakończy się w środę, 11 października, w Koszalinie.

Tam, gdzie trasa profrekwencyjna nie zdążyła dotrzeć, aktywistki zdecydowały się na oddolne działania, między innymi plakatowanie. Plakaty z hasłem “Cicho już byłyśmy” pojawiły się w ponad 100 miastach i miejscowościach w całej Polsce. Zawitały również do województwa zachodnio-pomorskiego – można je znaleźć w Międzywodziu, Szczecinie, Szczecinku, Pobierowie, Stargardzie, Rewalu, Ustroniu Morskim, Gąskach, Koszalinie, Mielnie i Niechorzu.

– Plakaty “Cicho już byłyśmy” trafiły do miejsc, do których często nie dociera tego typu przekaz, skupiony głównie na wielkich miastach. Cieszę się, że plakaty zajmują przestrzeń publiczną, tak jak powinny zajmować ją kobiety, głośno mówiące o swoich problemach. To najwyższa pora, by państwo zaczęło odpowiadać na kryzysy, przez które kobiety przechodzą same, po cichu – powiedziała Paula Wasiluk, aktywistka inicjatywy WSCHÓD.

Choć kobiety stanowią większość społeczeństwa, to często są mniej zmotywowane do głosowania niż mężczyźni. Widać to szczególnie u młodych kobiet – niektóre sondaże wskazują, że nawet co druga kobieta w wieku od 18 do 39 lat nie planuje wziąć udziału w wyborach. Kampania “Cicho już byłyśmy”, wraz z trasą profrekwencyjną, akcją plakatową, a także finałową imprezą pod Sejmem w najbliższy piątek, 13 października, ma trafić przede wszystkim młodych – aktywistki kierują inicjatywę zwłaszcza do swoich rówieśniczek.

– Dziś w Jasionce, Jarosław Kaczyński przekonywał, że w Polsce bieda i inne problemy są już załatwione. Prezes wyraźnie stracił kontakt z rzeczywistością. Mierzymy się z mnóstwem kryzysów – a Polki wiedzą o tym najlepiej, bo niestety często to na ich barki te problemy spadają najbardziej. Rządzący nas nie szanują, ale ich czas się kończy. Wiemy, że kobiety mogą wiele – od naszych mam i babć, które nas wychowują, od pracownic budżetówki – m.in. pielęgniarek, urzędniczek i nauczycielek, na których barkach stoi nasz kraj, od naszych bliskich sióstr, przyjaciółek i koleżanek, które wspierają nas, okazują nam troskę i opiekują się nami – mówiła Dominika Lasota, aktywistka z inicjatywy WSCHÓD – To my, kobiety, jesteśmy ukrytą siłą tych wyborów.

INFORMACJA PRASOWA, oprac. (ech)