Fundacja Normalnie do 15.12.2024 roku prowadzi „EPI-AKCJĘ – kampanię na rzecz akceptacji i zwiększenia zatrudnienia osób z epilepsją”. Skierowana jest ona do zachodniopomorskich pracodawców i pracowników. Jej celem jest zwiększenie wśród nich poziomu wiedzy i akceptacji w zakresie zatrudniania osób z epilepsją.
W ramach EPI-AKCJI zrealizowane zostaną działania: konferencja i warsztaty on-line dla pracodawców i pracowników o zatrudnianiu osób z epilepsją, wydanie i dystrybucja EPI-Informatora, podcasty informacyjne ze specjalistami, kampania informacyjno-promocyjna w mediach.
Warsztaty on-line o zatrudnianiu pracowników z epilepsją będą realizowane w okresie wrzesień – grudzień
2024, a zapisać się na nie można będzie przez stronę www EPI-AKCJI, wkrótce zostaną zamieszczone terminy spotkań.
Konferencja o zatrudnianiu osób z epilepsją adresowana do zachodniopomorskich pracodawców i pracowników zaplanowana została na październik 2024 roku, wśród prelegentów wystąpią eksperci zajmujący się m.in. pomocą w pozyskiwaniu dofinansowania na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, tworzeniem odpowiednich warunków pracy, postępowaniem medycznym z osobami z epilepsją. Więcej bieżących informacji o kampanii można znaleźć TUTAJ.
Epilepsja to najczęściej diagnozowana choroba neurologiczna w Polsce, cierpi na nią ok. 1% polskiego
społeczeństwa. Kampania powstała w odpowiedzi na liczne informacje napływające ze strony osób chorujących na epilepsję dotyczące ich dużej stygmatyzacji na zachodniopomorskim rynku pracy.
Kampania wynika także z doświadczeń własnych realizatora Fundacji Normalnie, która na co dzień prowadzi projekty aktywizujące zawodowo osoby z niepełnosprawnościami. Zdecydowana większość rozmów rekrutacyjnych o pracę kończy się na etapie, kiedy osoba z epilepsją mówi o rodzaju swojej niepełnosprawności.
Kilka osób chorujących opowiedziało już swoje historie – dostępne są TUTAJ.
Czas zacząć mówić otwarcie o epilepsji, edukować pracodawców i całe społeczeństwo. Epilepsja to nie
choroba psychiczna, nie wpływa na intelekt i nie powinna powodować wykluczenia z życia społecznego i
zawodowego.
„EPI-AKCJA – kampania na rzecz akceptacji i zwiększenia zatrudnienia osób z epilepsją” jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego.