I miejsce Mateusz Krzychala NLO Stargard

W ZSBT Stargard młodzi czytelnicy opowiadali o wyjątkowych książkach

Dzisiaj, w środę 24 kwietnia 2024 roku, w Zespole Szkół Budowlano-Technicznych odbyła się VIII edycja konkursu „Książka, która mnie zafascynowała…”. W zmaganiach wzięło udział 24 uczestników. Byli to uczniowie klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych z powiatu i okolic.

Zadaniem młodzieży było zaprezentowanie maksymalnie 3-minutowej wypowiedzi dotyczącej wybranej przez siebie książki. W jury zasiedli: Danuta Romana Słowik ze Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, Irena Zalewska doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy w PODN oraz Piotr Słomski
redaktor naczelny „Dziennika Stargardzkiego”.

Choć tematyka była różnorodna, królowały powieści przygodowe science fiction i fantasy: „Felix, Net i
Nika” Rafała Kosika (uczestnicy mówili o dwóch tomach tej bestsellerowej serii), „Loki. Gdzie zaległy
kłamstwa” Mackenzi Lee, „Miecz przeznaczenia” Andrzeja Sapkowskiego, „Wojownicy” Erin Hunter
czy „Wojna makowa” Rebeki F. Kuang.

Pojawiły się dzieła czytane przez niewielu, jak „Pani Bovary” Gustave’a Flauberta, „Przemiana” Franza Kafki, „Szpital przemienienia” Stanisława Lema czy „Demian” Hermana Hessego. Zaprezentowano również twórczość ukraińskiej poetki Liny Kostenko.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Hanna Rozwadowska z SP 4 w Stargardzie („Oskar i pani Róża” Erica Emmanuela Schmitta). II miejsce zajęła Julia Drozda z SP w Marianowie („Loki. Gdzie zaległy kłamstwa” Mackenzi Lee). III miejsce jury przyznało Jakubowi Królowi z SP 4 w Stargardzie („Leśny tryptyk” Teresy Banach-Król).

W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce ex aequo wywalczyli Mateusz Krzychala z NLO w Stargardzie (Gustave Flaubert „Pani Bovary”) i Karolina Mikuła z II LO w Stargardzie (saga Erin Hunter
„Wojownicy”). II miejsce ex aequo jury przyznało Bartoszowi Kulisowi z ZS nr 2 CKU w Pyrzycach („Miecz przeznaczenia” Andrzeja Sapkowskiego) oraz Oskarowi Świebodzie z tej samej szkoły („Szpital przemienienia” Stanisława Lema). III miejsce zdobyła Alicja Pominkiewicz z II LO w Stargardzie („Przemiana” Franza Kafki).

Nagroda Bibliotekarzy przypadła Anhelinie Gatsapuk z ZSBT w Stargardzie (poezja Liny Kostenko), a wyróżnienie Szymonowi Bodnarowi z ZS 1 w Stargardzie („Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”).

Nagrodę Związku Literatów Polskich otrzymała Aleksandra Siatkowska z II LO w Stargardzie (Christiane F. „My dzieci z Dworca Zoo”).

W tym roku można było wysłuchać dwóch wystąpień pozakonkursowych. W świat Harry’ego Pottera
wprowadziła widownię Maja Kormańska, uczennica klasy IV Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Stargardzie. O książkach marynistycznych Karola Olgierda Borchardta opowiedział Janusz Słowik.

Nagrody zwycięzcom wręczyli dyrektor Magdalena Wojtaszak-Kasza wraz z jury. Konkurs przygotowały polonistki z ZSBT.

INFORMACJE I ZDJĘCIA: ZSBT STARGARD