Koncert w kościele św. Jana
Fot. Emilia Chanczewska

Wielkim koncertem w kościele św. Jana zakończył się festiwal Marka Jasińskiego. Do zobaczenia!

Postludium trzydniowego Soni Spatium II Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego był niedzielny popołudniowy koncert w kościele św. Jana w Stargardzie. Wystąpił zespół Luna Plena z Zabrza, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie i gospodarze, Orkiestra Camerata Stargard.

Dyrygował Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny festiwalu, na co dzień dyrygent Chóru Akademickiego im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jako solistka zaśpiewała sopranistka Anna Wilk.

By tworzyć muzykę prawdziwą trzeba się z nią jednoznacznie utożsamiać i taki był Marek. Chrześcijańskie dobro, uczciwość, radość życia i ogromny szacunek do drugiego człowieka, to wszystko zawarte jest w jego muzyce. Nie trzeba być wielkim znawcą muzyki, by ta prawda dotarła do każdego z nas. Wystarczy tylko się otworzyć i słuchać. Tego państwu życzę.

Iwona Charkiewicz, dyrektor kreatywny festiwalu Soni Spatium, prezes Stowarzyszenia im. Profesora Marka Jasińskiego i kierownik Studium Kultury ZUT

Na ręce dyrektorów festiwalu trafił dziś znaleziony w bibliotece arkusz z partyturą utworu prof. Jasińskiego „Canticum sapientiale Mariae”.

To jest niespodzianka, już wiemy, co usłyszymy w przyszłym roku, w partii chóralnej! – mówił Szymon Wyrzykowski, dyrektor festiwalu Soni Spatium.

Utwór „Canticum sapientiale Mariae” z 2005 roku powstał na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie, gdzie było jego prawykonanie.

Prawykonanie miał dziś utwór napisany specjalnie na festiwal przez młodego amerykańskiego kompozytora polskiego pochodzenia, Marka Nowakowskiego.

Wykonano też tzw. pogrobek, dzieło którego wykonania Marek Jasiński nie doczekał za życia.

Muzycy dostali wielkie owacje, na bis zaśpiewali i zagrali hymn „Gaude Mater Polonia”.

Za obecność na festiwalu wszystkim dziękowała koordynująca go w tym roku, w zastępstwie chorującego męża Grzegorza, Monika Konopczyńska, która już zaprosiła na kolejną edycję Soni Spatium.

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Camerata Stargard.