Kino Ina
Przedpremierowy pokaz filmu "Znachor" w kinie SCK, fot. Emilia Chanczewska

Wygodniej w kinie w Stargardzie. Nowe fotele i nie tylko

Miasto zapowiada dziś, że jeszcze w grudniu br. ruszyć ma remont sali widowiskowej w Stargardzkim Centrum Kultury. Potrwać ma do początku 2024 roku.

– Sala widowiskowa w SCK, w której na dużym ekranie wyświetlane są również filmy, została otwarta prawie 17 lat temu – przypomina Urząd Miejski w Stargardzie. – Choć jest starannie utrzymywana, a w środku zrealizowano też wiele inwestycji, po blisko dwóch dekadach wymiany wymagają chociażby wysłużone fotele. Te dotychczasowe zastąpią nowoczesne i komfortowe, które z pewnością pozwolą na jeszcze lepsze odbieranie różnorodnej oferty SCK.

Fotele są już naprawdę mocno wyeksploatowane, zniszczone i niewygodne – przyznaje Joanna Tomczak, dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury. – Poza tym brak oświetlenia ciągów komunikacyjnych, schodów i rzędów znacznie utrudnia korzystanie z sali. Jest też dużą niedogodnością dla osób z niepełnosprawnościami i starszych. Mocno wysłużyło się już także podłoże sceny, co powoduje konieczność modernizacji pod kątem zastosowania akustycznej powłoki o wysokim stopniu ścieralności i wytrzymałości.

Zimą zaplanowano wymianę wszystkich foteli na parterze i montaż świetlnych, ledowych krawędzi stopni i przejść. Nowa ma być też wykładzina na części widowni.

Poprawę komfortu odczują uczestnicy koncertów, spektakli i widzowie kina, ale także artyści występujący w naszym mieście. Inwestycja przyniesie też większą wygodę osobom z niepełnosprawnościami i seniorom.

Urząd Miejski w Stargardzie

W planach jest też renowacja czarnych desek dużej sceny SCK. W ramach projektu do dyspozycji artystów występujących na dużej scenie SCK oddany ma zostać nowoczesny, bezprzewodowy systemu monitoringu dousznego.

– Obecnie pracujemy na sprzęcie, który nie spełnia już wymogów zapraszanych artystów. Wówczas zmuszeni jesteśmy do wynajmowania urządzeń, co jest dużym obciążeniem finansowym dla instytucji. W wielu przypadkach uniemożliwiało nam to nawet realizację wydarzeń. Ten projekt pozwoli organizować koncerty i spektakle zgodnie z wymogami artystów występujących na scenie, ale już bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów wynajmu – zapowiada Joanna Tomczak, dyrektor SCK.

Cała inwestycja to koszt 450 000 zł. SCK pozyskało na ten cel 200 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 250 000 zł pochodzi z budżetu Stargardu.

INFORMACJE: stargard.eu