Wystawa Malachit
Fot. Malachit

Stargardzcy artyści w Kaliszu Pomorskim. W Galerii Pałacowej oglądać można obrazy i zdjęcia grupy Malachit

Przez cały wrzesień podziwiać można „Barwy Malachitu” w pobliskim Kaliszu Pomorskim. Wystawa pod takim tytułem otwarta została z końcem sierpnia.

Wystawę otworzyła dyrektor Ośrodka Kultury w Kaliszu Pom. i jednocześnie kurator wystawy Urszula Miłoszewska oraz burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz.

Stargardzcy twórcy z Grupy Malarskiej Malachit zaprezentowali 30 prac, w tym malarstwo i fotografie.

Uwagę zwraca różnorodność prac i technik wykonywania – mówi M. M. Proskurowska. – Tym razem wystawiono pejzaże. Na wernisażu było artystycznie i przyjacielsko.

W tym roku przypada jubileusz 20-lecia grupy Malachit, działającej przy Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie.

Przez pierwsze 2 lata nabywaliśmy umiejętności przy instruktorze, artyście Piotrze Kosmalu, a następne 18 samodzielnie szlifowaliśmy swoje umiejętności – wspomina Maria Magdalena Proskurowska, malarka z Grupy Malarskiej Malachit, która miała tam wystawę w czerwcu br. – Na początku to była grupa pod przewodnictwem śp. Stanisława Bartniczaka, do której należały śp. Jadwiga Lutyńska, Aleksandra Cyglicka, Zenon Ozga, Maria Magdalena Proskurowska. Krystyna Krawczyk i Barbara Strzyżewska odeszły z grupy 12 lat temu. Od 2005 roku są z nami Janusz Liczba, Bożena Smółka, Danuta Szudzichowska. Od 3 lat Jana Gujwan też malarka oraz Julia Chrobocińska i Joanna Lebioda, które prezentują fotografie. Grupa ma wiele wystaw grupowych w kraju i za granicą oraz plenerów w składzie artystów polskich i międzynarodowych oraz liczne wystawy indywidualne.

Członkowie grupy Malachit mają wiele talentów, pasjonuje ich nie tylko malarstwo. Technika ich prac i ich twórczość jest różnorodna. Wiele prac grupy jest w kraju, za granicą oraz w zbiorach prywatnych. Swoje obrazy przekazują również na cele charytatywne.

Jesteśmy szczęśliwą i przyjacielską grupą na czele z obecną dyrektor DKK Stargard Agnieszką Garczyńską – podsumowuje M. M. Proskurowska.