dziki
Fot. Elwira

Z redakcyjnej poczty: na osiedlu Chopina i na ulicy Morskiej grasują dziki

Napisał do nas dziś czytelnik Łukasz z informacją i ostrzeżeniem, że w mieście Stargard, na os. Chopina spotkać można dziki. Wcześniej czytelniczka Elwira przesłała zdjęcia i filmiki z pokaźnym stadkiem dzików spotkanych na ulicy Morskiej.

Nie tylko w innych częściach kraju, ale i u nas jest chrumczaśnie.

Na torach na osiedlu Chopina mieliśmy bliskie spotkanie z dostojnym dzikiem, trochę posiedzieliśmy z moim psem na podkładach torowych, ale było nawet fajnie.

Dziki są głodne, nie są płochliwe i idą chętnie do ludzi. Trzeba uważać w rejonach os. Chopina.

Dziękujemy bardzo miłemu młodemu czytelnikowi Łukaszowi za informacje, zdjęcia i dobre słowo! Pozdrawiamy serdecznie. 😀

dziki
Fot. Łukasz

20 kwietnia br. Elwira ze Stargardu na ulicy Morskiej spotkała duże stadko, dziki z warchlakami. Utrwaliła je na zdjęciach i filmikach, za których przesłanie bardzo dziękujemy! Pozdrowienia. 🙂

Zasady, których należy przestrzegać w zetknięciu z dzikiem:

  • W przypadku spotkania z dzikiem człowiek, jeśli nie został przez niego zauważony, nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów lecz spokojnie się oddalić.
  • Jeśli dzik nas dostrzeże najlepszym wyjściem jest stanąć w bezruchu. Ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku, a biegnie on z prędkością nawet 10 metrów na sekundę.
  • Dzik ma bardzo wyczulony węch (w odległości 500 m może wyczuć człowieka) oraz słuch pozwalający usłyszeć pękanie gałązek, trzeszczenie śniegu, a nawet tarcie ubrań. Słabością dzika jest wzrok, ponieważ zauważa tylko ruch.
  • Należy pamiętać, że zaniepokojona locha z młodymi jest bardzo agresywna. Warchlaków nie wolno dotykać, zaczepiać, łapać, ani tym bardziej atakować.
  • Dzików nie wolno szczuć psami oraz dokarmiać. Zwierzęta pojawiają się w mieście szukając pożywienia. Jeśli je znajdują, przyzwyczajają się do tego.
  • Nawet jeśli dzik wydaje się być oswojony wciąż pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno do niego podchodzić.

INFORMACJE: POLICJA