Stargard peron 3 stacja kolejowa
Fot. Grzegorz Drążek

Zmiany na stacji Stargard. Otworzą peron 3. Uwaga, przejście będzie po czynnych torach

Byliśmy dzisiaj na wizycie technicznej na stacji Stargard przed wprowadzeniem od niedzieli, 29 października dużych zmian w organizacji ruchu pociągów i pasażerów. Przyłączamy się do apelu o bezpieczne poruszanie się po terenie stacji kolejowej.

– Jesteśmy dwa dni przed otwarciem strony parzystej, tej od centrum przesiadkowego, jeszcze bez tunelu, bo wiadomo, że brakuje tej części w kierunku dworca – mówił dzisiaj Maciej Korzeniewski, zastępca dyrektora Regionu Zachodniego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Sama infrastruktura peronowa będzie do dyspozycji pasażerów, będzie podniesiony komfort korzystania i oczekiwania na pociągi.

Ważne zmiany

Od 29 października:

  • oddanie do użytku peronu numer 3
  • uruchomienie dojścia do peronów numer 1 i 3 od strony ulicy Dworcowej przy budynku Sekcji Eksploatacji PLK SA i Lokalnego Centrum Sterowania oraz od strony Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego przy ulicy Towarowej
  • zamknięcie peronu numer 2
  • zamknięcie dojścia do peronu numer 2 pod torami i po szynach od strony parkingu Park&Ride przy ulicy Barnima

Od 29 października do 11 listopada:

  • przy peronie nr 3 będą zatrzymywały się pociągi jadące na i z linii kolejowej nr 351 (dla pociągów regionalnych jest to kierunek Krzyż/Poznań).
  • pociągi jadące na i z linii kolejowej nr 202 (dla pociągów regionalnych jest to kierunek Koszalin/Słupsk, Szczecinek, Piła), będą zatrzymywały się przy peronie nr 1
Stacja Stargard organizacja ruchu 29.10 11.11.
Grafika PKP PLK

Od 12 listopada 2023 roku:

  • wyłączenie z eksploatacji dla pasażerów peronu 1
  • wszystkie pociągi pasażerskie będą zatrzymywały się przy peronie 3
Stacja Stargard organizacja ruchu od 12.11.
Grafika PKP PLK

Teraz jest bardzo istotne to, żebyśmy zwrócili uwagę mieszkańcom na to, że czy to przechodząc na drugą stronę miasta czy docierając na peron numer 3 będą pokonywali czynne tory. Oczywiście, są tutaj zabezpieczenia. To przejście jest oznakowane krzyżami świętego Andrzeja, które informują o tym, że jest to przejście w poziomie szyn. Specjalnie są zrobione takie labirynty, które wymuszają na pieszych, żeby kilkakrotnie zmieniali podczas dojścia kierunek, jednocześnie się rozglądali. Apelujemy o to, żeby piesi zachowali szczególną ostrożność przy pokonywaniu tych toró, bo to będą tory czynne, tutaj będą po tych torach jeździł pociągi. Trzeba zachować szczególną ostrożność, trzeba się rozejrzeć dobrze, upewnić, że nie nadjeżdża pociąg i dopiero wtedy bezpiecznie przejść przez te tory na drugą stronę.

Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Modernizacja stacji Stargard i przebudowa czterech wiaduktów na terenie Stargardu to część większej inwestycji PKP PLK dotyczącej modernizacji linii kolejowej Poznań – Szczecin Dąbie. Wartość całej inwestycji to ponad 4 miliardy złotych. Jak powiedział dzisiaj Maciej Korzeniewski, zastępca dyrektora Regionu Zachodniego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., koszt robót na stacji Stargard to około 250 mln zł, a dotychczas zrealizowano tutaj prace za około 150 mln zł.

– Przekroczyliśmy sześćdziesiąt procent zaawansowania i tak mniej więcej rzeczowo przekłada się to zaawansowanie – mówi Maciej Korzeniewski. – Możemy pochwalić się tym, że jak na stacji Stargard mamy do przebudowy około piętnastu kilometrów torów, to w tym momencie blisko dziesięć kilometrów tych torów juz zostanie od niedzieli oddanych do eksploatacji. Zostanie oddanych do eksploatacji pięćdziesiąt rozjazdów z łącznej liczby siedemdziesięciu czterech, które są do oddania.