Byliśmy dzisiaj na wizycie technicznej na stacji Stargard przed wprowadzeniem od niedzieli, 29 października dużych zmian w organizacji ruchu pociągów i pasażerów. Przyłączamy się do apelu o bezpieczne poruszanie się po terenie stacji kolejowej.
– Jesteśmy dwa dni przed otwarciem strony parzystej, tej od centrum przesiadkowego, jeszcze bez tunelu, bo wiadomo, że brakuje tej części w kierunku dworca – mówił dzisiaj Maciej Korzeniewski, zastępca dyrektora Regionu Zachodniego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Sama infrastruktura peronowa będzie do dyspozycji pasażerów, będzie podniesiony komfort korzystania i oczekiwania na pociągi.
Ważne zmiany
Od 29 października:
- oddanie do użytku peronu numer 3
- uruchomienie dojścia do peronów numer 1 i 3 od strony ulicy Dworcowej przy budynku Sekcji Eksploatacji PLK SA i Lokalnego Centrum Sterowania oraz od strony Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego przy ulicy Towarowej
- zamknięcie peronu numer 2
- zamknięcie dojścia do peronu numer 2 pod torami i po szynach od strony parkingu Park&Ride przy ulicy Barnima
Od 29 października do 11 listopada:
- przy peronie nr 3 będą zatrzymywały się pociągi jadące na i z linii kolejowej nr 351 (dla pociągów regionalnych jest to kierunek Krzyż/Poznań).
- pociągi jadące na i z linii kolejowej nr 202 (dla pociągów regionalnych jest to kierunek Koszalin/Słupsk, Szczecinek, Piła), będą zatrzymywały się przy peronie nr 1
Od 12 listopada 2023 roku:
- wyłączenie z eksploatacji dla pasażerów peronu 1
- wszystkie pociągi pasażerskie będą zatrzymywały się przy peronie 3
Modernizacja stacji Stargard i przebudowa czterech wiaduktów na terenie Stargardu to część większej inwestycji PKP PLK dotyczącej modernizacji linii kolejowej Poznań – Szczecin Dąbie. Wartość całej inwestycji to ponad 4 miliardy złotych. Jak powiedział dzisiaj Maciej Korzeniewski, zastępca dyrektora Regionu Zachodniego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., koszt robót na stacji Stargard to około 250 mln zł, a dotychczas zrealizowano tutaj prace za około 150 mln zł.
– Przekroczyliśmy sześćdziesiąt procent zaawansowania i tak mniej więcej rzeczowo przekłada się to zaawansowanie – mówi Maciej Korzeniewski. – Możemy pochwalić się tym, że jak na stacji Stargard mamy do przebudowy około piętnastu kilometrów torów, to w tym momencie blisko dziesięć kilometrów tych torów juz zostanie od niedzieli oddanych do eksploatacji. Zostanie oddanych do eksploatacji pięćdziesiąt rozjazdów z łącznej liczby siedemdziesięciu czterech, które są do oddania.