Brazilian Soccer Schools Stargard
Fot. BSS Stargard

10 lat szkółki piłkarskiej w Stargardzie. 250 dzieci kopie piłkę w Brazilian Soccer Schools

Brazilian Soccer Schools Stargard świętuje jubileusz 10-lecia. Dziecięcy klub piłkarski szkoli dzieci w wieku od 4 do 13 lat. Reprezentanci BSS powoływani są do kadry wojewódzkiej i zapraszani na testy do dużych akademii piłkarskich.

Dziecięcy klub piłkarski Brazilian Soccer Schools powstał w 2013 roku na podwalinach szkółki MUKS BSS Stargard. Założycielem i prezesem jest Marcin Bencych.

– Cel, który od początku sobie stawiamy, to najlepsze szkolenie dzieci do 16 roku życia – wyjaśnia Marcin Bencych. – Skupiamy się na tym, by zapewnić najlepsze jakościowo treningi dla młodych zawodników w naszym mieście. Od początku założyliśmy, że nie stworzymy drużyny seniorskiej i drużyny juniorów starszych. Jesteśmy za to otwarci na stworzenie drużyny juniorów młodszych.

Założyciel Brazilian Soccer Schools Stargard podkreśla, jak ważne jest zaufanie dzieci i ich rodziców w ten projekt.

– Zawodnicy nie chcą opuszczać naszych struktur wiedząc, że kolejny spędzony z nami czas spowoduje tylko lepsze efekty ich wytrenowania – uważa Marcin Bencych. – Poza samym treningiem, który ma być jakościowo najlepszy, oferujemy dzieciom na każdym etapie szereg możliwości do rozwijania się sportowo. Rozgrywki ligowe, turnieje, sparingi, obozy, piłkarskie campy, treningi indywidualne. Mamy w szeregach trenerów, którzy pracują tylko dla klubu i mogą poświęcić maksymalną ilość czasu na zaplanowanie programu szkolenia.

Marcin Bencych podkreśla, że Brazilian Soccer Schools jako pierwszy w Stargardzie zdobył Zieloną Gwiazdkę jakości szkolenia PZPN.

– Plan mamy taki, by w kolejnych sezonach podnieść poziom do Brązowej Gwiazdki – mówi Marcin Bencych. – Poza miejskim klubem nikt inny nie miał takiej samej ilości zespołów w rozgrywkach związkowych. Nikt przed nami z nimi tak nie rywalizował. Nigdy z innego klubu nie było zawodników powoływanych na konsultacje lub do kadr wojewódzkich, a przy ostatniej, w roczniku 2012, jedynymi zawodnikami powołanymi ze Stargardu są zawodnicy BSS Stargard. To są historyczne rzeczy, o których nikt wcześniej w Stargardzie nie myślał. Kto zakładał, że inny klub będzie miał dziecięcą sekcję żeńską? Teraz taka jest u nas.

Małych piłkarzy Brazilian Soccer Schools Stargard obserwują duże kluby piłkarskie w Polsce.

Nasi zawodnicy regularnie są zapraszani na testy do dużych akademii: Pogoni Szczecin, Fase Szczecin, a ostatnio Rakowa Częstochowa.

Marcin Bencych

W roku jubileuszu 10-lecia BSS ma jeszcze jeden powód do zadowolenia.

– Na 10-lecie staliśmy się klubem, który ma swoje własne boisko dla grup dziecięcych – podkreśla Marcin Bencych.

Jak już wcześniej wspomniał założyciel Brazilian Soccer Schools, nie ma w planach zakładania drużyny seniorskiej.

– Wbrew temu, co można pomyśleć, to dla nas ważne, że nie mamy takiego celu i nie musimy sobie zaprzątać tym głowy – uważa Marcin Bencych. – Tylko największe akademie mają tak rozbudowane struktury, aby i seniorzy i akademia grały na wysokim poziomie. W innych przypadkach bardzo wcześnie szkolenie młodzieży jest dopasowane pod drużyny seniorskie, a to nie służy rozwojowi dzieci. Dlatego nasza praca będzie skierowana do młodzieży i realizacji planu, by po skończeniu szkoły podstawowej zasilała możliwie najmocniejsze kluby w Polsce. Trzymamy kciuki, aby takimi były również nasze stargardzkie.

BSS Stargard chciałby uczestniczyć w Centralnej Lidze Juniorów.

– To nasze wielkie marzenie – podkreśla Marcin Bencych. – Wierzymy, że z naszym podejściem do pracy i zaufaniem rodziców, jak i ze wsparciem miasta, które otrzymujemy, jest to możliwe.

Marcin Bencych dodaje, że obecnie w Brazilian Soccer Schools trenuje blisko 250 dzieci w wieku od 4 do 13 roku życia.

Dzieci trenują na różnych poziomach zaawansowania, od grup rekreacyjnych po grupy wysoko zaawansowane.

Marcin Bencych