Zachodniopomorskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego
Fot. Emilia Chanczewska

Podchodzą do człowieka z otwartym sercem i wyciągniętą dłonią

Dziś w Stargardzie odbyły się Zachodniopomorskie Obchody Dnia Pracownika Socjalnego. Był wykład motywacyjny, koncert, a na koniec bankiet.

Spotkanie odbyło się przed południem, w Stargardzkim Centrum Kultury. Na początek były przemowy: marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Anny Bańkowskiej – członkini zarządu województwa zachodniopomorskiego, senator Magdaleny Kochan ze Szczecina (KO).

Podkreślali, że w ostatnich latach, gdy po pandemii koronawirusa rozpoczęła się wojna na Ukrainie, pracownicy socjalni mają wyjątkowo trudno, ale też są szczególnie potrzebni.

– Na co dzień państwa praca to towarzyszenie człowiekowi w potrzebie, a takich osób jest wiele, ze względu na wiek i na przyczyny, które wciąż się zmieniają – mówił Olgierd Geblewicz, zachodniopomorski marszałek. – To czysty humanitaryzm, podejście do człowieka z otwartym sercem, z wyciągniętą dłonią, ale też z niezbędną dla państwa asertywnością. Bardzo gorąco i serdecznie chcę podziękować za pomoc, którą na co dzień niesiecie, nie tylko naszym mieszkańcom, ale też przybyszom z Ukrainy. Największej pomocy potrzebują osoby dotknięte ubóstwem, następnie osoby przewlekle chore, z niepełnosprawnościami. Galopująca inflacja, kryzys energetyczny i katastrofa demograficzna powodują, że niestety pracy dla pracowników socjalnych będzie tylko więcej. Deklaruję wszelką pomoc i wsparcie.

– 21 listopada to cudowna data, państwa święto, a jednocześnie Dzień Życzliwości – przypominała Anna Bańkowska z zarządu województwa zachodniopomorskiego. – Pracownik socjalny z sercem na dłoni podaje dłoń drugiemu człowiekowi okazując wszelką pomoc. Ostatnie wydarzenia, kryzys uchodźczy, tak mocno was przetestowały, że jesteśmy dla was pełni podziwu. Zawsze możecie liczyć na naszą pomoc i wsparcie. Życzę wam odrobiny spokoju i oddechu od dnia codziennego. W imieniu mieszkańców Pomorza Zach. dziękuję że jesteście, nie wyobrażamy sobie życia bez was. Wszystkiego najlepszego!

Serdeczne podziękowania za wszystko, co robicie, bo wszystko co robicie w naszym regionie przywraca ludzi do normalnego życia – podkreślała senator Magdalena Kochan. – Tworzycie naszą rzeczywistość i gdyby nie wy, byłaby znacznie gorsza. Wyzwań jest dla państwa coraz więcej. Trzymajcie się, a ja zadbam o to, byśmy wreszcie pomyśleli o awansie w waszym zawodzie, o właściwym szacunku i wynagrodzeniu. Wszystkiego dobrego!

Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu motywacyjnego Rafała Żaka, trenera, coacha, mówcy, autora tekstów. Po wykładzie z recitalem wystąpił znany i lubiany szczeciński duet Jackpot, czyli muzykalne małżeństwo Katarzyna Buja i Maciej Kazuba.

Na zakończenie był czas na rozmowy podczas bankietu.

Głównym organizatorem dzisiejszego spotkania był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Szczecinie.

Kadra jednostek organizacyjnych pomocy społecznej na Pomorzu Zachodnim to w sumie 6 970 osób, w tym 1 090 pracowników socjalnych. Z ich wsparcia w 2021 roku skorzystało 24 039 rodzin.