5 Szarża Ułańska 2023 w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

5 Szarża Ułańska w Stargardzie. Zmagali się na poligonie z przeszkodami i upałem

Na poligonie 12 BZ w Stargardzie odbyła się 5 Szarża Ułańska. Około 150 osób pokonywało rozmaite, wymagające przeszkody. Wszystko to w upale przekraczającym 30 stopni Celsjusza.

5 Szarża Ułańska odbyła się w sobotnie przedpołudnie, 15 lipca 2023 roku. To wydarzenie organizowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Stargardzie, 12 Brygadę Zmechanizowaną i 14 Batalion Ułanów Jazłowieckich.

Dzisiejsze zawody były bardzo wymagające nie tylko ze względu na większą niż w poprzednich latach liczbę przeszkód do pokonania, ale i ze względu na upał. Do pokonania była trasa wyznaczona na poligonie licząca około 6 kilometrów.

Po przebiegnięciu około 4 kilometrów uczestnicy biegu poligonowego pokonywali tor przeszkód. Na odcinku ok. 2 km ustawione były pojazdy wojskowe, po których trzeba było przejść lub pod nimi się przeczołgać, były ścianki wspinaczkowe, tunele, trzeba było pokonać rowy, w tym kilka z wodą. Przed samą metą był niewielki basen z pianą.

Przeszkód jest więcej niż w poprzednich latach, ale dzisiaj największą przeszkodą jest upał, który sprawia, że pokonanie trasy jest jeszcze bardziej wymagające.

Sławomir Stańczyk z OSiR Stargard

Uczestnicy biegu terenowego po poligonie dzielnie radzili sobie ze wszystkimi przeszkodami. Pomagali też sobie wzajemnie, jeśli ktoś miał kłopot z pokonaniem jakiejś przeszkody. Największą frajdę chyba wszystkim sprawiało skakanie czy wchodzenie ro rowów z wypełnionych wodą, bo można było wtedy się schłodzić. Spora część osób musiała pokonać trochę dłuższy dystans, ponieważ po drodze pomyliła trasę. Najważniejsze dla każdego było to, że podjął wyzwanie, pokonał tor przeszkód i zameldował się na mecie. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale.

Pierwsze trzy miejsca wśród mężczyzn zajęli:

  1. Andrzej Kuśmider
  2. Bartosz Przekopowicz
  3. Maciej Wójcik

Pierwsze trzy miejsca wśród kobiet zajęły:

  1. Agnieszka Wierzbicka
  2. Marta Hoffmann
  3. Sylwia Wierzbicka