Anna Nowak kobiety
Fot. KWW Koalicja Obywatelska PO.N IPL ZIELONIFot. KWW Koalicja Obywatelska PO.N IPL ZIELONIFot. KWW Koalicja Obywatelska PO.N IPL ZIELONI

Anna Nowak: Kobiety, idźcie na wybory!

Kandydatki do Sejmu i Senatu z Koalicji Obywatelskiej zachęcają Polki do tego, aby wzięły udział w wyborach. – Mamy prawo wyborcze, więc skorzystajmy z niego! – zachęca Anna Nowak, stargardzka kandydatka KO do Sejmu. Zachęca też inne kobiety, aby – biorąc przykład z pani Bogusi ze Stargardu – zaangażowały się w kampanijne działania.

Posłanka Barbara Nowacka, inaugurując akcję „Kobiety na wybory” stwierdziła, że w październikowym głosowaniu wygrają kobiety.

– Ale żebyśmy wygrały te wybory, dla nas, dla naszych córek, sióstr, przyjaciółek, matek, babek, koleżanek, dla wszystkich Polek, potrzebna jest nasza wielka mobilizacja – mówiła.

To zdanie podziela Anna Nowak ze Stargardu, która na liście Koalicji Obywatelskiej ma numer 8. W drużynie #AnnaNowakTeam jest sporo pań.

– Zamierzać walczyć o prawa kobiet, aby w swoim kraju mogły czuć się bezpiecznie – mówi kandydatka. Nasze zaangażowanie w akcję „TAK dla in vitro” pokazało, że jest więcej problemów jak ten, że państwo nie chce wspierać leczenia niepłodności. Kobiety chcą również większego dostępu do antykoncepcji, ale przede wszystkim nie chcą czuć wstydu czy zażenowania w gabinecie ginekologicznym czy aptece.

Postulaty programowe Koalicji Obywatelskiej dla kobiet:

  • Aborcja do 12 tygodnia ciąży będzie legalna, bezpieczna i dostępna. Żaden szpital działający w ramach NFZ nie będzie mógł zasłonić się klauzulą sumienia i odmówić zabiegu. Decyzja musi należeć do kobiety.
  • Prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie.
  • Pełny dostęp do darmowych badań prenatalnych.
  • Dostęp do „antykoncepcji awaryjnej” bez recepty.
  • Wsparcie kobiet wracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka, w ramach programu „Aktywna mama” wypłacane będzie 1500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem – tzw. „babciowe”.
  • Finansowanie in vitro z budżetu państwa – tak by pary, które chcą mieć dzieci miały dostęp do najnowocześniejszych metod.

Materiał KWW Koalicja Obywatelska PO.N IPL ZIELONI