Interesujące „archeo wieści” przekazało dziś Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie! Działający przy końcu przebudowywanej ulicy Chrobrego muzealni archeolodzy natrafili właśnie na pozostałości nieistniejącego już podpiwniczenia Bramy Wałowej. To element średniowiecznych fortyfikacji naszego miasta.
– Dla muzealnych archeologów sezon badawczy trwa niemal przez cały rok. Jednym z najbardziej fascynujących projektów jest rewitalizacja pasa drogowego przy ul. Chrobrego w Stargardzie, w którą nasi specjaliści są aktywnie zaangażowani. Prace te regularnie przynoszą nowe, cenne odkrycia – informuje dziś Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie. – Kilka dni temu archeolodzy natrafili na pozostałości nieistniejącego dziś podpiwniczenia Bramy Wałowej — jednego z dawnych elementów średniowiecznych fortyfikacji miasta. Według wcześniejszych ustaleń, w podziemiach tej bramy znajdował się piec typu hypocaustum, czyli system ogrzewania stosowany już w starożytności, a później adaptowany także w późniejszych okresach.




Według ustaleń stargardzkich muzealników, najstarsze fragmenty odkrytej ściany prawdopodobnie pochodzą z późnego średniowiecza i mogą być bezpośrednio związane z budową samej bramy w XV wieku. Wyraźnie jednak widać, że późniejsze przebudowy i remonty, szczególnie z XVII i XVIII wieku, pozostawiły na murach swoje wyraźne ślady, świadczące o długiej i złożonej historii tego miejsca.