Prace w amfiteatrze
Iwona Wojciechowska podczas wczorajszych prac w amfiteatrze, Fot. Mateusz Szeremeta MAH Stargard

Archeolodzy z Muzeum zaczęli prace w amfiteatrze

Od 11 października 2022 roku trwa rozbiórka stargardzkiego amfiteatru, który czeka gruntowna przebudowa. Nadzór nad nią sprawują archeolodzy z MAH Stargard. Właśnie ruszyły prace ziemne.

– W grudniu minionego roku archeolodzy z muzeum rozpoczęli nadzór, a w styczniu br. rozpoczęliśmy prace ziemne – mówi archeolog Iwona Wojciechowska z Działu Archeologii Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. – To są badania w formie nadzoru archeologicznego. Obszar przebudowywanego amfiteatru znajduje się w strefie wyznaczonej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków jako stanowisko archeologiczne Stare Miasto Stargard. I jest taki wymóg, by archeolodzy przeprowadzili w takim miejscu nadzór archeologiczny. Amfiteatr znajduje się poza obrębem miejskich murów obronnych i najprawdopodobniej znajdowała się tam fosa. W XIX wieku, bliżej MDK, były stawy rybne.

Prace ziemne dopiero wczoraj ruszyły i na razie ziemia nic nie odkryła. Na co jednak można tam liczyć?

Można się tam spodziewać odkrycia ruchomych zabytków – odpowiada Iwona Wojciechowska z MAH Stargard. – Fosy były śmietniskami pełnymi różnych rzeczy.