Krzyż pokutny w Stargardzie
Fot. Grzegorz Drążek

Autokarem w kierunku zabytków. Kamienne płyty nagrobne i krzyż pokutny

Sześć miejscowości odwiedzą uczestnicy objazdu zabytkoznawczego, który odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Udział jest bezpłatny. Można się jeszcze zapisać.

Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 3 września. Obowiązują zapisy. Są jeszcze wolne miejsca.

– Co roku w obchody EDD włącza się Powiat Stargardzki organizując objazdy zabytkoznawcze, odkrywające miejsca z prawdziwym duchem i ciekawą historią – przypominają pracownicy stargardzkiego starostwa. – To doskonała okazja, aby bliżej poznać dziedzictwo swojego regionu, odkryć historię zabytków i miejsc pamięci, które często – choć blisko nas – są nam zupełnie obce. W tym roku proponujemy wycieczkę pt. „NON OMNIS MORIAR” (Nie wszystko umiera). Średniowieczne i nowożytne kamienne płyty nagrobne i krzyż pojednania”.

Trasa objazdu zabytkoznawczego: Koszewko (kościół Teresy od Dzieciątka Jezus), Kluczewo – Kościół Świętego Krzyża, Pęzino (kościół Wniebowzięcia NMP), Nowa Dąbrowa (kościół Matki Bożej Pocieszenia), Sowno (kościół Św. Marii Magdaleny), Stargard (Krzyż pojednania).

Uczestnicy wyruszą autokarem 3 września o godzinie 9 z parkingu przed starostwem przy ulicy Skarbowej 1 w Stargardzie. Zapisy do udziału pod numerem telefonu 91-48-04-913, w godzinach 8-16.

Powiat Stargardzki organizuje to wydarzenie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie.

Europejskie Dni Dziedzictwa

To wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury w Europie. Głównym celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.