Stargard Backer OBR
Fot. Grzegorz Drążek

Backer OBR w Stargardzie grupowo zwolnił pracowników

Jedna z największych firm działających w Stargardzie i jedna z największych w całym regionie – Backer OBR – redukuje zatrudnienie. W jednym momencie pracę straciło 59 osób w Zakładzie Systemów Kontrolnych.

Szwedzka firma Backer OBR, jeden z największych na świecie producentów elementów grzejnych, ma zakłady w Stargardzkim Parku Przemysłowym, a także w Pyrzycach i Warnicach. Zwolnienia grupowe dotyczą jednego z zakładów w mniejszym parku przemysłowym w Stargardzie.

Wczoraj wieczorem na profilu fejsbukowym Backer OBR firma przekazała najnowsze informacje na temat zwolnień grupowych pracowników.

– 8 marca zakończyliśmy trwającą 5 dni procedurę grupowych zwolnień w zakładzie CS w Stargardzie – czytamy w komunikacie. – Spadek zamówień od klientów, który notujemy od kilku miesięcy wymusił na nas redukcję zatrudnienia. Palnowane wcześniej wypowiedzenia dla 90 osób, w rzeczywistości dotyczą 59 osób. 12 pracowników przyjęło porozumienia zmieniające zachowując dotychczasowe wynagrodzenie, 7 osobom zapewniliśmy pracę w innym zakładzie naszej firmy.

Backer OBR odpowiedział dziś na nasze zapytanie w sprawie sytuacji w tej firmie. Pytaliśmy między innymi o powód zwolnień grupowych.

– Powód: drastyczny spadek zamówień oraz prognoz (na rok 2024) od klientów, Zakład Systemów Kontrolnych w Stargardzie w 70 procentach produkuje komponenty do pomp ciepła, w tym sektorze obserwujemy poważne spowolnienie od 3 kwartału 2023 r. – odpowiada Anna Boczula, specjalista ds. administracyjnych Backer OBR.

Jak informuje Anna Boczula, wypowiedzenia otrzymało 59 osób, co stanowi 16 procent załogi pracującej w Zakładzie Systemów Kontrolnych, a w skali całego Backer OBR – 4,5 proc. pracowników. Wypowiedzenia zostały wręczone pracownikom między 4 a 8 marca.

– Okres wypowiedzeń grupowych już się zakończył – czytamy dalej w odpowiedzi Backer OBR na nasze zapytanie. – Pracownicy, którzy otrzymali wypowiedzenia mają zapewnione wynagrodzenie do końca marca i przez cały okres wypowiedzenia. Jednocześnie w tym czasie zwolnieni są z obowiązku świadczenia pracy. Otrzymają również odprawy w kwotach adekwatnych do długości stażu.

Spytaliśmy też, czy planowane są zwolnienia w zakładach w Pyrzycach i Warnicach.

– Nie, zakłady w Pyrzycach i Warnicach, a także drugi zakład w Stargardzie, mają inny profil produkcyjny; przejściowy kryzys na rynku pomp ciepła dotyka Zakładu Systemów Kontrolnych – odpowiada Anna Boczula.

Backer OBR zapowiada wspieranie pracowników objętych zwolnieniami w pozyskaniu nowej pracy. Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie w zakładzie Backer OBR w Stargardzie, w którym uczestniczyli pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie. PUP już przygotował pierwsze oferty zatrudnienia dla zwolnionych osób. Propozycje pracy dotyczą Stargardu, ale też na przykład Goleniowa.

– Po zakończeniu okresu wypowiedzenia z pracy osoby, których dotyczą zwolnienia grupowe, będą mogły liczyć na naszą pomoc w poszukiwnaiu nowej pracy – mówi Patrycja Gross, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie. – Już teraz jesteśmy w kontakcie z pracodawcami, którzy poszukują pracowników w naszym regionie. Pracodawcy ci przedstawiają swoje oferty pracy.

Tak duże grupowe zwolnienia nie są częste w Stargardzie, co nie oznacza, że inne większe firmy działające na stargardzkim rynku nie zwalniają pracowników. W minionym roku w kilku z nich, czy to w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Kluczewie czy w Stargardzkim Parku Przemysłowym, gdzie działa Backer OBR, były redukcje zatrudnienia. Nasiliły się w drugiej połowie roku. Inne zasady zwolnień obowiązują jednak, kiedy zwalniane osoby są pracownikami bezpośrednio danej firmy, a inne, kiedy w ich zatrudnieniu pośredniczą agencje zatrudnienia.

Informacja o grupowych zwolnieniach w firmie Backer OBR zaskoczyła pracowników, a i sama firma jeszcze niedawno raczej czegoś takiego nie planowała. Jesienią minionego roku ogłoszona została wielka rozbudowa Backera w Stargardzie. Co dalej z tą rozbudową?

– Rozbudowa jest kontynuowana i zostanie dokończona, w ramach obowiązujących umów; decyzja została podjęta, w czasie kiedy szacunki dla wzrostu rynku były bardzo wysokie; wciąż postrzegamy rynek pomp ciepła jako przyszłościowy z potencjałem na dalszy dynamiczny wzrost, a obecny rok spadków jest jedynie jego rynkową korektą – czytamy w odpowiedzi na nasze zapytanie nadesłanej dziś przez Annę Boczulę z Backer OBR.