wizualizacja MOP Tychowo cc
Wizualizacja MOP Tychowo

Będzie S10 ze Stargardu do Suchania. MOP ze stacją paliw w Tychowie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała dziś o podpisaniu w Suchaniu umów na budowę kolejnych dwóch fragmentów trasy S10 Szczecin-Piła. Jedna z nich dotyczy odcinka Stargard-Suchań.

mapa odcinki S10 Szczecin Piła

– Mamy już sześć z ośmiu umów na realizację ponad 113 km tej trasy – informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA. – Dziś podpisy na dokumentach złożyli wykonawcy odcinków Stargard-Suchań i Recz-Cybowo. W efekcie wartość podpisanych już umów przekroczyła 3,6 mld zł, a ich łączna długość to blisko 95 km.

Odcinek S10 Stargard-Suchań – 13,8 km

Informacje GDDKiA:

Inwestycja rozpoczyna się od końca obwodnicy Stargardu, czyli węzła drogowego Stargard Wschód. Następnie trasa biegnie obok obecnej DK10, po jej północnej stronie. W rejonie miejscowości Tychowo powstanie para Miejsc Obsługi Podróżnych. Będzie tam rezerwa pod budowę stacji paliw i restauracji. S10 ominie od północy Krąpiel, gdzie na przecięciu z drogą powiatową powstanie węzeł drogowy. Dalej ponownie będzie biegła obok obecnego przebiegu DK10. Odcinek zakończy się około 1 km przed węzłem drogowym Suchań.
Na nowej trasie zaplanowano realizację węzła drogowego Krąpiel i pary MOP Tychowo. Powstanie osiem wiaduktów, sześć przejść dolnych dla zwierząt i jedno górne.
Wykonawca Budimex, wartość inwestycji 450,38 mln zł.

Także dzisiaj podpisana została umowa na budowę odcinka trasy S10 Recz-Cybowo. Długość 15,68 km. Wykonawca konsorcjum Kobylarnia i Mirbud. Wartość kontraktu 647 mln zł.

podpisanie umów S10 w Suchaniu
Fot. GDDKiA

Jak informuje GDDKiA, do podpisania pozostały umowy na odcinki trasy S10 Szczecin Kijewo-Zdunowo i Łowicz Wałecki-Piecniki.

Budowa obu odcinków drogi ekspresowej S10 zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku i prowadzona będzie w formule Projektuj i buduj. Wykonawcy będą mieć 10 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zakładamy, że jej procedowanie zajmie siedem miesięcy, a na prace w terenie przypadną kolejne 22 miesiące. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Oznacza to, że budowa w terenie powinna rozpocząć się pod koniec 2025 r. Przy sprawnym przebiegu całego procesu administracyjno-budowlanego kierowcy z nowej trasy skorzystają w 2028 roku

Mateusz Grzeszczuk, GDDKiA Szczecin