Bernadeta Wdzięczna i jej "Sploty pamięci"
Fot. Emilia Chanczewska

Bernadeta Wdzięczna, artystka totalna

Wczoraj w stargardzkim muzeum odbyła się promocja albumu pt. „Sploty pamięci”, malarstwa uznanej portrecistki Bernadety Wdzięcznej ze Stargardu. Każdy uczestnik wyszedł z niej z pięknie wydaną publikacją ze specjalną dedykacją.

Dwujęzyczne, polsko-niemieckie wydawnictwo, które powstawało przez około 5 lat, to podsumowanie 28 lat pracy twórczej wybitnej stargardzkiej artystki. Są w nim reprodukcje 45 obrazów z opisami oraz opracowania naukowe twórczości Bernadety Wdzięcznej przez znawców sztuki.

Wczorajszą promocję sprawnie poprowadził Marcin Rumiński, prezes stowarzyszenia Omne Verbum w Stargardzie. Przedstawił najważniejsze informacje dotyczące wydawnictwa, swój esej poświęcony artystce, w którym jej misterne dzieła nazywa „Betinkami”, przeprowadził też z nią wywiad.

Ekstraliga – mówił o artystce Rafał Zając, prezydent Stargardu. – Rozpiera nas duma.

Portrety, które otwierają oczy i poruszają serca – tak znawcy sztuki określają dzieła stargardzkiej artystki. – Mistycyzm, uduchowienie, renesansowość i humanizm, faworyzowanie człowieka. Nadaje swoim postaciom ciepło, charakter i historyczny czas otulając je tkaniną – tak próbują je opisać.

Namawiam do refleksji nad historią, nad przemijaniem – wyznaje artystka malarka Bernadeta Wdzięczna.

Album jest dwujęzyczny, jego niemiecki tytuł to „Verflochtene erinnerungen”. Bernadeta Wdzięczna związana jest bowiem także z Berlinem, współpracuje z niemieckim środowiskiem artystycznym, ma za sobą wiele wystaw za naszą zachodnią granicą.

Mam duży wkład w polsko-niemiecką współpracę i przyjaźń – przyznała wczoraj Bernadeta Wdzięczna.

Bernadeta Wdzięczna to także inicjatorka ArtFestiwalu Stargard, którego pierwsza, organizowana przez nią edycja, odbyła się w 2017 roku.

Artystka została obsypana gratulacjami i kwiatami, m.in. od prezydenta miasta i od gospodarza miejsca spotkania, dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie Marcina Majewskiego. Każdy uczestnik promocji otrzymał na własność wyjątkowe wydawnictwo „Sploty pamięci” z indywidualną dedykacją.

Patronat nad albumem, w którym znaleźć można portrety m.in. stargardzian, objął prezydent Stargardu Rafał Zając, przejmując go po śp. Sławomirze Pajorze. Bernadeta Wdzięczna jest dwukrotną laureatką nagrody prezydenta miasta dla stargardzkich twórców kultury, którą w 2005 roku przyznał jej S. Pajor, a w 2018 roku R. Zając.

Wydawnictwo finansowo wsparły stargardzkie miejskie spółki.

Z BIOGRAFII: Bernadeta Wdzięczna jest artystką malarką preferującą malarstwo portretowe i figuratywne. Uprawia malarstwo sztalugowe w technice olejnej i pasteli. Stworzyła unikatową technikę malowania na autorskich tkaninach z ich reliefowym użyciem. W pracach wykorzystuje bawełniane, jedwabne i lniane tkaniny oraz włókno naturalne, jutę i gazę. Poza malarstwem uprawia rysunek, tworzy tkaninę artystyczną i ceramikę.

Prace artystki znajdują się w zbiorach państwowych, galeryjnych i prywatnych kolekcjach m.in. Rathaus Wijchen, Lothar Gunther Buchheim Museum Monachium, Dominikanerkloster Pranzlau Kulturzentrum und Museum, Rathaus Schneverdingen, Muzeum Stargard, Pomorski Uniwersytet Medyczny Szczecin, Galeria Beause Jour Kobe.

Bernadeta Wdzięczna ma na koncie ok. 100 wystaw w kraju i za granicą.