inscenizacja bitwy wojny trzysiedziestoletnie dni stargardu
Fot. Grzegorz Drążek

Bitwa wojny trzydziestoletniej w parku w Stargardzie

Wojska szwedzkie i cesarskie starły się dzisiaj w parku Chrobrego w Stargardzie. Mieszkańcy obejrzeli inscenizację bitwy o Stargard z 14 lipca 1630 roku, podczas wojny trzydziestoletniej.

Trwają Dni Stargardu 2024. W ramach święta miasta odbywa się festyn historyczny w parku Piastowskim. Jednym z głównych punktów tego wydarzenia jest inscenizacja bitwy wojny trzydziestoletniej.

Zaplanowano dwie takie inscenizacje. Pierwsza odbyła się w sobotę po godzinie 15. Druga zaplanowana jest na niedzielę około godziny 13. Obie inscenizacje są przygotowywane na tak zwanej patelni w pobliżu kościoła św. Jana w parku Chrobrego.

Uczestnicy wydarzenia przeszli na miejsce inscenizacji w przemarszu z parku Piastowskiego. Towarzyszyli im mieszkańcy, którzy później obejrzeli inscenizację. Zanim się rozpoczęła, odbył się pokaz wykorzystywania w dawnych bitwach przez piechotę piki, długiej do 6 metrów broni drzewcowej używanej przeciwko pieszym i kawalerii wojsk przeciwnika.

Po pokazie odbyła się inscenizacja bitwy, która 14 lipca 1630 roku odbyła się niemal w tym samym miejscu w Stargardzie. Starły się w niej wojska szwedzkie i broniące miasta, liczące 400 żołnierzy wojska cesarskie. Był huk wystrzałów, także armatnich i pojedynki na piki i szable. Zwycięsko z tego starcia wyszły wojska szwedzkie.

Festyn historyczny w ramach Dni Stargardu organizuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.