Budynek dworca kolejowego w Stargardzie
Fot Grzegorz Drążek

Budynek dworca kolejowego w Stargardzie musi czekać na remont

Przy okazji przebudowy wiaduktów i modernizacji peronów nie zostanie wyremontowany budynek główny dworca kolejowego w Stargardzie. Co z nim będzie? Plany wobec niego ma nie tylko PKP, ale i miasto Stargard.

W Stargardzie trwa inwestycja PKP PLK, będąca częścią większej inwestycji kolejowej dotyczącej modernizacji linii kolejowej Poznań – Szczecin Dąbie. Przedstawicieli kolei spytaliśmy o przyszłość budynku dworca w Stargardzie. Wokół wszystko będzie odnowione, a proszący się o remont dwrocowy budynek pozostanie na razie taki, jaki jest.

Na terenie Stargardu przebudowywane są cztery wiadukty. Trwają także prace na terenie dworca kolejowego. Tam budowany jest peron trzeci, powstaje przejście podziemne w kierunku Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego przy ulicy Towarowej. Prace w optymistycznym wariancie potrwają do końca 2023 roku. Remont budynku głównego dworca nie jest przy tej okazji planowany.

Obecnie trwające prace, w ramach modernizacji linii kolejowej Poznań – Szczecin Dąbie, to inwestycja PKP PLK. Ewentualny remont budynku głównego dworca kolejowego w Stargardzie to temat PKP S.A. Przesłaliśmy tam pytania o przyszłość budynku dworca w Stargardzie. Jaka jest odpowiedź?

– W ubiegłym roku dworzec w Stargardzie został wpisany do Programu Inwestycji Dworcowych – wyjaśnia Bartłomiej Sarna z wydziału współpracy z mediami, biura komercjalizacji, komunikacji i promocji Polskie Koleje Państwowe S.A. – Obecnie inwestycja jest na etapie przygotowania.

Okazuje się, że wiele zależy od stargardzkiego samorządu. PKP liczy, że miasto wykorzysta część dworcowych pomieszczeń.

Prowadzimy prace nad porozumieniem z samorządem, w kontekście wynajęcia powierzchni przez niego na dworcu po przebudowie przeprowadzonej przez PKP S.A. – informuje Bartłomiej Sarna. – Po ich pomyślnym zakończeniu i podpisaniu porozumienia, kolejnym krokiem będzie zlecenie przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego, czyli dokumentu niezbędnego do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy projektu oraz prac budowlanych, gdyż inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj i buduj”.

Stargardzki magistrat potwierdza te informacje.

– Starania o dopisanie obiektu w Stargardzie do listy Programu Inwestycji Dworcowych trwały długo – podkreśla Piotr Styczewski, rzecznik prezydenta Stargardu Rafała Zająca. – W ten proces zaangażowało się wielu ludzi i instytucje, bez których nie byłoby to możliwe.

A do czego miastu przydadzą się pomieszczenia dworcowe?

Rzeczywiście, po modernizacji miasto zamierza wprowadzić tam swoją działalność. Jednym z planów jest uruchomienie w tym miejscu Centrum Informacji Turystycznej

Piotr Styczewski, rzecznik prezydenta Stargardu