Mały konkurs recytatorski LAUREACI
Od prawej Anna Woźniak, Zofia Jęchorek i Miłosz Krysiak, fot. Emilia Chanczewska

Do MDK Stargard wrócił Mały Konkurs Recytatorski. Laureatami zostali Ania, Zosia i Miłosz

Dzisiaj, w sobotę 15 kwietnia 2023 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury był powiatowy etap Małego Konkursu Recytatorskiego. Z 32 uczestników 6 wyróżniono oraz wyłoniono 3 laureatów, którzy za miesiąc reprezentować będą region stargardzki na etapie wojewódzkim.

Konkurs podzielony był na 3 kategorie wiekowe, w których udział wzięło w sumie 32 uczestników.

 • klasy I-III – 17 uczestników
 • klasy IV-VI – 10 uczestników
 • klasy VII-VIII – 5 uczestniczek

W najmłodszej kategorii uczniowie mówili po dwa wybrane wiersze, w kategoriach starszych wiersz oraz fragment prozy. Wśród autorów wybranych utworów znaleźli się m.in. Wisława Szymborska, Danuta Wawiłow, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, czy Antoine de Saint-Exupéry.

Elegancko ubrani młodzi uczestnicy, jedni dający się ponieść tremie, inni z pełną sceniczną swobodą, prezentowali się bez użycia mikrofonu. Na widowni dopingowali ich rodzice.

Laureatami Małego Konkursu Recytatorskiego – etapu powiatowego w Stargardzie – z kwalifikacją do etapu wojewódzkiego – zostali:

 • Anna Woźniak
 • Zofia Jęchorek
 • Miłosz Krysiak

Etap wojewódzki odbędzie się w połowie maja br., na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Wyróżnieni zostali:

 • Filip Baryło
 • Jakub Szymański
 • Hanna Szyszlak
 • Zuzanna Kowalik
 • Roksana Piaskowska
 • Kinga Wilkosz

Przewodniczącą jury była Zofia Ławrynowicz, pedagog, logopeda, specjalistka emisji głosu, która przez ponad 20 lat prowadziła Zespół Piosenki Literackiej w MDK, sama także będąc wokalistką nurtu piosenki literackiej. W jury zasiadała także Bożena Ciborowska-Lipko, emerytowana nauczycielka języka polskiego, instruktor teatralna, autorka ministerialnego programu dla klas teatralno-dziennikarskich, prowadząca przez wiele lat grupę teatralną Teraz w MDK Stargard. Trzecią jurorką była wyżej podpisana dziennikarka prowadząca portal Stargard.News Emilia Chanczewska, z wykształcenia polonistka, przed laty nauczycielka w Klubie Dziennikarskim MDK Stargard, obecnie związana z teatrem Krzywa Scena w SCK.

– Poziom dzisiejszego konkursu był dość wyrównany, z wybijającymi się indywidualnościami, które zostały przez nas jednogłośnie nagrodzone i wyróżnione – mówi Zofia Ławrynowicz, przewodnicząca jury. – Cieszy ilość uczestników wskrzeszonego po przerwie, najstarszego w Polsce, z wielkimi tradycjami OKR – Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego wielu laureatów zaistniało potem jako aktorzy polskich scen. Trening czyni mistrza! Po latach posuchy wracamy do żywego słowa i można tylko sobie życzyć, by uczniowie jak najczęściej sięgali do pięknej poezji i dobrej literatury, nie tylko do internetu… Zachęcamy do rozwijania pracy twórczej, żywego słowa, które jest zaniedbywane, do języka polskiego, który niestety bywa kaleczony.

Zofia Ławrynowicz podkreślała także, że teksty powinny być odpowiednio dobierane, tak by młodzi ludzie mówili je z pełnym zrozumieniem, by przy ich interpretacji unikali nadmiernych, nienaturalnych gestów, radziła także, by pracowali nad staranną wymową i dykcją.

Laureaci w nagrodę otrzymali bony do empiku i miejskie gadżety, wyróżnieni książki, wszyscy dyplomy uczestnictwa i drobne pamiątki.

Dzisiejszy konkurs poprowadził Andrzej Karpiński z Działu Promocji i Organizacji Imprez MDK Stargard, a główną organizatorką była Beata Górak, choreograf zespołu Aplauz w stargardzkim MDK.

Konkurs był dobrze zorganizowany, przebiegał sprawnie i w miłej atmosferze.