Gala Kultury
Natalia Leszczyńska, graficzka z MDK Stargard, fot. Emilia Chanczewska

Docenieni za to, że tworzą stargardzką kulturę

Graficzka Natalia Leszczyńska (na zdjęciu), proboszcz kolegiaty ks. Janusz Posadzy, lider zespołu Muchy Michał Wiraszko, Chór Echo Arioso, saksofonista Zbigniew Balcewicz (na scenie od 64 lat!) oraz młodzi muzycy Kornelia Sadowska, Mikołaj Matysiak, Franciszek Figiel i Maciej Uchal – to laureaci nagrody prezydenta miasta dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury za 2022 rok.

Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną – pisał Andrzej Sapkowski, polski pisarz fantasy.

Stargard własną kulturę ma i jego władze od lat starają się twórców kultury doceniać.

Wczoraj, w piątek 17 marca 2023 roku, na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury, odbyła się Gala Kultury. Prezydent Stargardu nagrodził na niej artystów, kreatorów i ambasadorów kultury za 2022 rok. Rozdał także stypendia artystyczne młodym stargardzkim twórcom.

Spotkanie rozpoczęło się od symbolicznej minuty ciszy na cześć znamienitych ludzi kultury, z którymi w minionym roku przyszło się pożegnać na zawsze – Stanisława Bartniczaka, dyrektora Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie oraz Grzegorza Konopczyńskiego, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Stargardzie.

Grafika, kościół, muzyka

Laureatami zostali: uzdolniona graficzka z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie Natalia Leszczyńska.

– Serdecznie dziękuję, kapitule, całej kadrze Młodzieżowego Domu Kultury, szczególnie pani Małgosi Flas, mojemu mistrzowi, najlepszemu nauczycielowi Ryszardowi Baloniowi, rodzicom, przyjaciołom i wszystkim, którzy wspierają kulturę – mówiła Natalia Leszczyńska.

Kreatorem kultury – od 2016 r. proboszcz kolegiaty ks. Janusz Posadzy, nadzorujący dobiegający końca „remont stulecia” kościoła pw. NMP Królowej Świata.

– Robię to nie dla siebie i nie na swoją chwałę – podkreślał ks. Janusz Posadzy, który obiecywał nagrodę odpracować.

Pochodzący ze Stargardu lider poznańskiego rockowego zespołu Muchy Michał Wiraszko został ambasadorem Stargardu. Odbierając tytuł przypomniał afrykańskie przysłowie, że „by wychować dziecko, potrzeba całej wioski”. On wychował się w Stargardzie, a od połowy życia mieszka i działa w Poznaniu.

Nagrodę okolicznościową otrzymał świętujący w ubiegłym roku jubileusz 50-lecia Chór Echo Arioso pod batutą Jerzego Krawczyńskiego.

Dogłębnej satysfakcji nie dozna, kto nie będzie członkiem chóru!

Jerzy Krawczyński, Echo Arioso

Nagrodę specjalną – związany z Domem Kultury Kolejarza w Stargardzie saksofonista Zbigniew Balcewicz, który zaczynał swoją przygodę z muzyką grając na akordeonie, a na scenie jest już od 64 lat!

– Nie jestem mówcą, wolałbym zagrać! – mówił po odebraniu nagrody specjalnej Zbigniew Balcewicz.

Mecenasem kultury została ATS Anna Stankiewicz – firma wielokrotnie wspierała organizację wydarzeń kulturalnych w Stargardzie, m.in. koncertu upamiętniającego Mariana Bęćkowskiego i GrzyboGranie Music Festival.

– Czuję się bardzo zaszczycona, pięknie za ten tytuł dziękuję, motywuje mnie to jeszcze bardziej, by wspierać stargardzką kulturę – mówiła na scenie Anna Stankiewicz. – Bardzo dziękuję!

Młode nadzieje stargardzkiej kultury

Nagrodzeni zostali także młodzi muzycy: związana z MDK wokalistka Kornelia Sadowska biorąca właśnie udział w programie TV The Voice Kids oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie, pianista Mikołaj Matysiak, kontrabasista Franciszek Figiel i perkusista Maciej Uchal.

– Chcemy bardzo podziękować za docenienie naszej ciężkiej pracy, w którą wkładamy całe serce, że nas doceniono – dziękowała w imieniu wszystkich nominowanych w kategorii Młody Artysta Kornelia Sadowska, wokalistka z MDK Stargard. – Jest nam niezmiernie miło. Jednym z powodów, że się rozwijamy, idziemy do przodu, jest miasto, są ludzie i miejsca w Stargardzie. Widzimy, że nas wspieracie. Bardzo dziękujemy!

Stypendia prezydenta Stargardu otrzymali:

 • Natalia Leszczyńska
 • Alicja Kieliszek
 • Magdalena Pawelec
 • Alicja Bekiesz
 • Marcelina Gębicka
 • Agata Biryłko
 • Nailah Vitha
 • Patrycja Kucharzyk
 • Kornelia Sadowska
 • Adrianna Bąk
 • Eryka Wieleba
 • Paulina Pryciak
 • Piotr Korzeniowski
 • Zuzanna Szlachta
 • Nikola Szkodlarska
 • Dominika Lewandowska
 • Hanna Mielcarek
 • Mateusz Śliwa

Twarde i miękkie aspekty kultury

Prezydent miasta podkreślał jak ważna jest kultura w życiu miasta i podsumował to, co dzieje się ostatnio w kulturze Stargardu. Mówił o „kulturze twardej”, inwestycjach w kulturalnej infrastrukturze, wielkim remoncie zabytkowej kolegiaty i Książnicy Stargardzkiej, o przebudowie amfiteatru, kontynuacji modernizacji miejskich murów, o zakończonym Magazynie Archeologicznym. Prezydent zapowiadał także szlak Gryfików, które – tak jak Krasnale po Wrocławiu – prowadzić będą turystów po ważnych historycznie miejscach Stargardu. Podkreślał aktywną działalność SCN Filary. Mówił też o „kulturze miękkiej”, czyli bogatej ofercie kulturalnej miasta, oferowanej przez Stargardzkie Centrum Kultury, z Dniami Stargardu – Stargard Festival na czele. O wszystkich imprezach, które odbywają się na dużej i małej scenie SCK. O wystawach i warsztatach w Galerii Sztuki Brama, w zabytkowej Bramie Wałowej. Przypominał otwarcie atelier i wydanie albumu „Sploty pamięci” uznanej stargardzkiej malarki, portrecistki Bernadety Wdzięcznej. Zapowiadał stworzenie mobilnej galerii – Artbusa.

Podkreślał wartość edukacji artystycznej prowadzonej w Młodzieżowym Domu Kultury oraz muzycznej, w PSM Stargard oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej.

– Przed nami kolejny etap waloryzacji kolegiaty, który może nam dać wisienkę na torcie w postaci wjazdu na taras widokowy – zapowiadał Rafał Zając, prezydent Stargardu.

Podsumował, że w budżecie miasta przeznaczono na te wszystkie działania ogółem 13 mln zł.

Prezydent Zając coraz odważniej wspomina swój „projekt marzenie”, którym jest budowa nowej siedziby szkoły muzycznej z salą koncertową mieszczącą 1000 osób. Jest już wstępna lokalizacja, na stargardzkiej starówce, między ulicami Włosienniczą a Garncarską, gdzie kiedyś było przedszkole. A także szacowany koszt inwestycji – ok. 100 mln zł!

– Życie kulturalne Stargardu i jego oferta kulturalna jest na poziomie, którego nie powstydzi się nie tylko średniej wielkości miasto, ale i prawdziwa metropolia – podsumował R. Zając. – Wszystkim za wkład w tę sferę dziękuję i gratuluję.

Księża odznaczeni za ratowanie zabytków

Gala Kultury była okazją do nadania odznak honorowych Zasłużony dla Kultury Polskiej za osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Otrzymali je dwaj stargardzcy księża, Jarosław Biryłko i Janusz Posadzy. Nadał je minister kultury i dziedzictwa narodowego na wniosek prezydenta Stargardu. Gratulował i dziękował im prezydent miasta – relacja LIVE.

Na Gali Kultury, którą poprowadził rzecznik SCK Maciej Dura-Pomarański, zaśpiewała stargardzka wokalistka Nailah Vitha, można też było zobaczyć – niełatwy w odbiorze! – teatr tańca w wykonaniu instruktorki, tancerki i choreografki Agnieszki Borkowskiej pochodzącej ze Stargardu oraz Pauliny Nowickiej z Krakowskiego Teatru Tańca. Występom akompaniowali muzycy z poznańskiej grupy Unleashed Cooperation, w której na saksofonie gra pochodzący ze Stargardu Krzysztof Kuśmierek.

Po części oficjalnej była nieoficjalna, bankiet będący okazją do długich rozmów o stargardzkiej kulturze…