Otwarta droga pod wiaduktem w centrum Stargardu
Fot. Grzegorz Drążek

Droga pod wiaduktem w centrum Stargardu znowu otwarta

Dzisiaj o godzinie 15.36 przywrócony został ruch pojazdów i pieszych na drodze pod wiaduktem przy ul. Szczecińskiej/Wyszyńskiego w centrum Stargardu.

W związku z trwającą przebudową czterech wiaduktów na terenie Stargardu i remontem peronów dworca kolejowego zamykane są po kolei drogi pod wiaduktami. Od jesieni minionego roku do dzisiaj zamknięty był ruch pod wiaduktem w centrum Stargardu.

PKP PLK jakiś czas temu zapowiadały przywrócenie ruchu pod tym wiaduktem 23 czerwca. Stało się to dziewięć dni wcześniej. 14 czerwca o godzinie 15.36 pojazdy wróciły pod wiaduktem przy ul. Szczecińśkiiej/Wyszyńskiego.

Przywrócony został także ruch pieszych pod tym wiaduktem. Jednak nie po obu stronach. Przechodzić można od strony ulic Bema i Barnima. Wciąż nie można przechodzić od strony dworca, a to oznacza, że nie jest jeszcze otwarte przejście od drogi na peron 3 dworca. Na jedyny czynny peron trzeba więc dalej chodzić tylko tymczasowym przejściem od strony centrum przesiadkowego przy ulicy Towarowej lub od strony ulicy Dworcowej.

Otwarcie dzisiaj ruchu pod wiaduktem w centrum Stargardu nie oznacza, że teraz otwarte będą drogi pod wszystkimi wiaduktami. Tak będzie tylko do jutra. W sobotę 15 czerwca zamknięty zostanie ruch pod wiaduktem przy ulicy Bogusława IV. Tam teraz rozebrana zostanie druga połówka wiaduktu i zbudowana na nowo.

Na ten moment nowe obie połówki mają wiadukty przy ulicach Składowej oraz Szczecińskiej/Wyszyńskiego. Wiadukty przy Bogusława IV i Pierwszej Brygady/Konopnickiej mają po jednej nowej połówce.

Otwarcie ruchu pod wiaduktem w centrum Stargardu nie oznacza, że wszystko jest już tam zrobione. Trwają prace na wiadukcie i w jego pobliżu. Niżej, przy drodze, też jeszcze będą wykonywane prace.

Cała inwestycja PKP PLK na terenie Stargardu ma duże opóźnienia. Prace rozpoczęły się jesienią 2019 roku i po dwóch latach miały zostać zakończone. Terminy były kilka razy zmieniane i na dzisiaj plan jest taki, że wszystko ma być gotowe do lata 2025 roku. Wykonawcą robót jest firma Trakcja.