Wizualizacja węzeł Suchań
Wizualizacja GDDKiA. Węzeł Suchań

Droga S10 ze Szczecina do Warszawy coraz bliżej. Umowy podpisane w Stargardzie

Dzisiaj w stargardzkim ratuszu podpisane zostały umowy na wykonanie dwóch pierwszych odcinków drogi S10 od Szczecina do Piły. To początek budowy drogi ekspresowej, która połączy Szczecin z Warszawą. Skorzystają z tej inwestycji także miejscowości w regionie stargardzkim, między innymi Suchań.

Mapa odcinków S10 Szczecin - Piła
Grafik GDDKiA. Mapa odcinków S10 Szczecin – Piła wraz z zaznaczonymi odcinkami, dla których umowy zostały podpisane 24 maja.

O budowie tej ekspresowej drogi mówi się od bardzo dawna. Wszyscy wiedzą, że jest potrzebna, ale wciąż nie powstała. Są tylko fragmenty. Ze Szczecina można dojechać ekspresówką do Stargardu, ale dalej w kierunku Piły, Bydgoszczy i Warszawy trzeba jechać głównie drogą krajową nr 10. Po dzisiejszym podpisaniu pierwszych umów budowa drogi S10 się przybliżyła.

Podpisane umowy dotyczą odcinka Suchań-Recz o długości 19,6 km i Piecnik-Wałcz (16 km).

– Będą one pierwszymi spośród ośmiu odcinków realizacyjnych drogi S10 od Szczecina do Piły, dla których będą zawarte kontrakty na realizację w formule projektuj i buduj – informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Stargard podpisanie umów na budowę
Fot. Grzegorz Drążek

Wartość dzisiaj podpisanych umów to 1,2 miliarda złotych.

– Kontrakty na budowę pozostałych sześciu odcinków S10 Szczecin-Piła będą sukcesywnie podpisywane w ciągu najbliższych kilku tygodni – dodaje Mateusz Grzeszczuk. – Realizacja całej S10 od Szczecina do Piły o długości 113,4 km zakończyć się ma w 2028 roku.

Umowę dotyczącą odcinka S10 Suchań-Recz podpisali Łukasz Lender, dyrektor oddziału GDDKiA w Szczecinie i Jerzy Mirgos, prezes firmy Mirbud, która wybuduje ten fragment drogi ekspresowej.

Stargard podpisanie umów na budowę S10
Fot. Grzegorz Drążek

Umowę na budowę odcinka S10 Piecnik-Wałcz podpisali Łukasz Lender i Artur Popko, prezes firmy Budimex, która wybuduje ten fragment ekspresówki.

Stargard podpisanie umów na budowę S10
Fot. Grzegorz Drążek

– Podpisujemy bardzo ważne umowy na dwa odcinki wyczekiwanej drogi – mówiłdzisiaj w stargardzkim ratuszu minister infrastruktury Dariusz Klimczak. – Droga ta unieważni twierdzenie, że łatwiej stąd się dostać do Berlina niż Warszawy. To bardzo potrzebna droga, którą trzeba wybudować także w kolejnych województwach. Droga połączy Szczecin z aglomeracją warszawską. Podróż będzie o ponad godzinę szybsza niż obecnie.

Droga S10 ze Szczecina do Warszawy będzie przebiegać przez województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie. W tych dwóch ostatnich województwach przygotowania do budowy nie są tak zaawansowane jak w naszym regionie, ale jak mówił dzisiaj minister, tam także przygotowywana jest ta inwestycja.

Na dzisiejszym spotkaniu podkreślano niejednokrotnie, że na budowie S10 znacząco skorzysta Stargard. Prezydent Stargardu Rafał Zając mówił dziś, że ta droga jest bardzo ważna, także w kontekście działających w Stargardzie parkach przemysłowych. Prezydent Stargardu przypomniał też o innej ważnej inwestycji drogowej.

Kontynuowana jest budowa obwodnicy północnej Stargardu, w której nasze miasto uczestniczy.

Rafał Zając, prezydent Stargardu
Stargard podpisanie umów na budowę S10
Fot. Grzegorz Drążek. Prezydent Stargardu Rafał Zając.

Budowa S10 ma być ulgą dla mieszkańców niektórych miejscowości powiatu stargardzkiego. Przede wszystkim Suchania. Droga ekspresowa ominie tę miejscowość, dzięki czemu z Suchania wyprowadzony zostanie duży ruch ciężarówek, które obecnie przejeżdżają przez tę miejscowość przecinającą ją niemal przez środek drogą krajową numer 10. S10 ominie także Wapnicę i Recz w sąsiednim powiecie choszczeńskim.

Droga ekspresowa S10 będzie stanowiła najprostszą drogę ze Szczecina do Warszawy. Trasa skomunikuje zachodnią i środkową część Pomorza z resztą kraju. Kierowcy pojadą drogą ekspresową długości około 400 km, ze Szczecina przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej w okolicy Naruszewa. Dalej bezpośredni dojazd do stolicy zapewni droga S7. Obecnie trwa realizacja w formule projektuj i buduj odcinka S10 Bydgoszcz-Toruń, pozostałe fragmenty trasy w Wielkopolsce, województwie kujawsko-pomorskim oraz Mazowszu są na etapie przygotowania.

GDDKiA w Szczecinie