Odsłonięcie płaskorzeźby w holu UM Stargard
Odsłonięcie płaskorzeźby w holu UM Stargard, Fot. Emilia Chanczewska

Dzieło młodych stargardzkich artystów odsłonięte w holu urzędu

Dziś po południu, w holu Urzędu Miejskiego przy ulicy Czarnieckiego 17 w Stargardzie, było miłe spotkanie. Uroczyście odsłonięta została płaskorzeźba wykonana przez podopiecznych warsztatów plastycznych, prowadzonych przez Żanetę Śniadek w Galerii Sztuki Brama.

To ceramiczna płaskorzeźba składająca się z 32 osobnych płytek, przedstawiająca zabytkową ścianę Rynku Staromiejskiego w Stargardzie: ratusz, odwach i sąsiednie kamienice. Wykonana została przez dzieci i młodzież z warsztatów plastycznych, które w galerii Bramy Wałowej prowadzi stargardzka artystka malarka Żaneta Śniadek ze Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych Brama. Przekrój wiekowy podopiecznych, to 6-17 lat. Starsi wykonali elementy architektury, młodsi m.in. drzewa, chmury. Ze względu na pandemię i na to, że glina długo schnie, dzieło do zakończenia potrzebowało około 2 lat. Powstało na podstawie zdjęcia autorstwa świetnego stargardzkiego fotografika Jana Rybaczuka.

– Chciałam urozmaicić zajęcia z malarstwa i rysunku i wybór padł na glinę, padł też pomysł, by było to wspólne dzieło, i by była to panorama Rynku Staromiejskiego – mówiła Żaneta Śniadek. – Po wyschnięciu dzieło zostało pomalowane tlenkiem miedzi z wielką pomocą Weroniki Smereckiej z Warsztatu Terapii Zajęciowej, gdzie obraz został przez nią wypalony. Na koniec pokryty został specjalnym lakierem, dzięki radom Małgorzaty Kuligowskiej-Lorek, a Marian Preiss ładnie go oprawił. Pracę przekazujemy miastu w roku jubileuszu 30-lecia SSMSP Brama.

Relacja live z odsłonięcia płaskorzeźby.

Dzieło na stałe ozdobiło hol magistratu, w którym działa Biuro Obsługi Klienta. Miejsce to, jak podkreślał prowadzący spotkanie Piotr Styczewski, rzecznik UM Stargard, odwiedza codziennie bardzo wiele osób.

– Efekt waszej pracy zachwyca, jest niesamowity – mówił do autorów dzieła Rafał Zając, prezydent Stargardu. – Gratuluję wam talentu i dziękuję za wkład w tworzenie tożsamości lokalnej.

Osoby, które pomagały przy powstaniu dzieła, obdarowane zostały kwiatami. Młodzi artyści dostali upominki od miasta, mające służyć rozwijaniu plastycznej pasji.