Dni Olimpijczyka 2022 w SP 3
Fot. Emilia Chanczewska

Dziesięcioro olimpijczyków gościło w trójce

Dziś, w Szkole Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Stargardzie, obchodzone były uroczyście VIII Miejsko-Powiatowe Dni Olimpijczyka Stargard 2022.

Sport był uprawiany przez ludzi od niepamiętnych czasów – mówili prowadzący spotkanie nauczyciele SP 3, Lilianna Gruszewska i Michał Trypuć. – W naszej szkole uczniowie łączą naukę z uprawianiem różnych dyscyplin sportowych. Dzisiejsza impreza przypomina wielkie światowe święto sportu – olimpiadę. Zgodnie z mottem olimpijskim, które głosi, że „najważniejsze w igrzyskach olimpijskich nie jest zwycięstwo, ale udział” – bawmy się dzisiaj radośnie, bo zwycięstwo nie jest istotne, ale sprawiedliwa, radosna rywalizacja.

Jak przypominali prowadzący, rok 2022 jest wyjątkowy, bo zbiegł się z organizacją 22 Olimpiady zimowej w Pekinie. Podobnie jak na prawdziwej olimpiadzie uczniowie trójki zaprezentowali symbole ruchu
olimpijskiego. To pięć kół splecionych ze sobą: niebieskie, czarne i czerwone na górze, oraz żółte i zielone na dole. Niebieski to Europa, czarny Afryka, czerwony Ameryka, żółty Azja, zielony Australia.

Obiekty sportowe trójki noszą imię Danuty Piecyk. To urodzona w Stargardzie lekkoatletka i olimpijka z Monachium w roku 1972. Była zawodniczką LKS Pomorze Stargard i Gwardii Olsztyn. Dla uczczenia jej pamięci delegacja uczniów, razem z bratem pani Danuty Zbigniewem Piecykiem, złożyła kwiaty pod tablicą ją upamiętniającą.

W województwie zachodniopomorskim żyje jedenastu olimpijczyków, którzy zdobyli medale na Olimpiadzie w 1972 r. w Monachium. W tym roku mija od tego wydarzenia 50 lat. Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć zaprezentował 10 olimpijczyków, którzy dziś przybyli do SP 3. A byli to:

  • Agnieszka Skrzypulec – żeglarka z Kobylanki
  • Róża Data-Ptak – wioślarka, trenerka szermierki ze Szczecina
  • Żaneta Papierska – lekkoatletka z Koszalina
  • Ryszard Fornalczyk – sztangista, paraolimpijczyk z Koszalina
  • Janusz Brzozowski – piłkarz ręczny ze Szczecina
  • Krzysztof Pierwieniecki – bokser ze Szczecina
  • Janusz Olszewski, Jan Kwieciński, Ryszard Chybiński – żeglarze ze Stargardu
  • Wojciech Matusiak – kolarz szosowy i torowy z Pyrzyc

https://fb.watch/dntPtXj0RX/

Następnie odbył się ceremoniał olimpijski. Była flaga Polskiego Komitetu Olimpijskiego, hymn olimpijski oraz olimpijski apel. Odczytany został Apel Olimpijski 2022. Zapłonął olimpijski znicz. Była też sztafeta ze zniczem.

Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć wręczył odznaczenia.
– I Kółko Olimpijskie: Magdalena Winiarska – zapasy, Karol Kalaga – pływanie
– II Kółko Olimpijskie: Weronika Czeszewska – LA, Anna Rajchert – LA, Jakub Przybylski – zapasy, Paulina Kucharczyk – zapasy

Szkoła Podstawowa nr 3 znalazła się wśród szkół odznaczonych za zasługi na rzecz polskiego ruchu olimpijskiego. Polski Komitet Olimpijski przyznał szkole srebrny medal. Z rąk prezesa Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej odebrał go dyrektor SP 3 Romuald Bobrowicz. Grawerton 10-lecia od Polskiego Komitetu Olimpijskiego wręczył dyrektorowi trójki członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.

Uroczystości towarzyszyły konkursy i zmagania sportowe. Rywalizację sportową rozpoczęła sztafeta „Biegniemy dla Danusi”.

W quizie wiedzy na temat Danuty Piecyk – patronki obiektów sportowych SP 3 najlepsi okazali się:
W klasach 5 – KAROL BRAJTA, KACPER FRYTA
W klasach 7 – ILONA SOLECKA (max. punktów)
W klasach 8 – JAN ULASZEWSKI

W konkursie plastycznym na maskotkę olimpijską:
 W kategorii klas 0 – 3
Miejsce I – KORNELIA STERA – SP 3
Miejsce II – FRANCISZEK JACKIEWICZ – SP 1
Miejsce III – MICHAŁ JANCZAK – SP 7

 W kategorii klas 4 – 6
Miejsce I – HUBERT JAKUBOWSKI – SP 3
Miejsce II – LENA IZYDORCZYK – SP 7
Miejsce III – POLA KESSELRING – SP 7

 W kategorii klas 7 – 8
Miejsce I – MARTYNA PAKUL – SP 3
Miejsce II – MARCIN STĘPIEŃ – SP 7

W konkursie plastycznym dotyczącym sylwetki polskiego olimpijczyka nagrodzeni zostali:
 W kategorii klas 4 – 6
Miejsce I – ALAN KOPACZEWSKI– SP 7
Miejsce I – HUBERT WDZIĘKOŃSKI – SP 3

 W kategorii klas 7 – 8
Miejsce I – ZUZANNA ŚWIREPO – SP 7
wyróżnienie – KARINA MAŚLANKA – SP 7

Nagrody uczniom wręczyli obecni dziś w szkole olimpijczycy.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Stargardzie przygotowali na dziś program artystyczny. Był taniec, poezja i wspólne odśpiewanie „We Are The Champions”. Organizatorkami uroczystości były nauczycielka języka polskiego Agnieszka Kreft-Ignaś i Agnieszka Zaręba, zastępczyni dyrektora SP 3.