Stargard Kobylanka ewakuacja mieszkańców ćwiczenia
Fot. Anna Hibner-Cierpicka/Urząd Miejski w Stargardzie

Ewakuacja ludności w Stargardzie i okolicy. Na wszelki wypadek trzeba umieć się zachować

Na terenie Stargardu i gminy Kobylanka przeprowadzono ćwiczenia obronne. Sprawdzono, jak działa system kierowania i zabezpieczenia ewakuacji ludności.

Ćwiczenia doskonalące pod kryptonimem INA-23 trwały trzy dni, od wtorku 5 września do czwartku 7 września.

– Celem ćwiczeń obronnych było sprawdzenie procedur ewakuacji mieszkańców III stopnia – informuje Jacek Fabisiak z wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych Urzędu Miejskiego w Stargardzie.

W ćwiczeniach uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Stargardzie, Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie, Straży Miejskiej w Stargardzie, 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stargardzie, stargardzkich szkół podstawowych nr 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, Starostwa Powiatowego w Stargardzie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Stargardzie i Wód Miejskich w Stargardzie.

– W ramach ćwiczenia nawiązano współpracę z gminami Dobrzany, Kobylanka, Ińsko, Chociwel, Stara Dąbrowa, Marianowo, Stargard – informują pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych. – Podczas ćwiczeń sprawdzono system kierowania i zabezpieczenia ewakuacji ludności.

W ramach przeprowadzonych działań odbyła się między innymi ewakuacja ludności ze Stargardu i gmin powiatu stargardzkiego. Mieszkańcy kierowani byli do Szkoły Podstawowej nr 7 w Stargardzie, a stamtąd przewożeni byli autobusami MPK, pod eskortą policji i straży miejskiej, do wskazanych dla nich miejsc pobytu w Kobylance.

Takie ćwiczenia obronne przeprowadzane są na wypadek, gdyby doszło kiedyś do sytuacji zagrożenia i potrzebna byłaby ewakuacja ludności. Dzięki takim ćwiczeniom, zarówno osoby z jednostek zajmujących się bezpieczeństwem w danym regionie, jak i mieszkańcy biorący udział w takich ćwiczeniach, wiedzą, jak mają się zachować w takiej sytuacji, by wszystko przebiegało sprawnie i bezpiecznie.