EgeKimyaStargard
Fot. Egekimyatr, Instagram

Fabryka tureckiej firmy powstanie w Stargardzie. To producent baterii do elektryków

Urząd Miejski w Stargardzie informuje dziś o nowym inwestorze w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii, firmie Ege Kimya z Turcji. W Stargardzie będą wytwarzane materiały do produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Inwestycja warta jest ok. 140 mln zł.

Ege Kimya kupiła 11 hektarów ziemi w parku przemysłowym. W zakładzie w Stargardzie mają być wytwarzane sole niklu i kobaltu potrzebne przy produkcji baterii do samochodów osobowych. Ich odbiorcami będą firmy w wielu krajach Unii Europejskiej.

– Kolejny raz oferta, którą stworzyliśmy, spotkała się z uznaniem międzynarodowego koncernu. To dobra wiadomość, zwłaszcza że Ege Kimya po raz pierwszy inwestuje poza Turcją. Ze Stargardu na rynek europejski powędrują składniki przyczyniające się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Poza tym zyskamy kolejne miejsca pracy i wpływy do budżetu miasta z podatków – mówi prezydent Rafał Zając.

W nowej firmie w Stargardzie prowadzone mają być też prace badawczo-rozwojowe. Z powstających w PPNT rozwiązań mają korzystać europejskie koncerny samochodowe i producenci baterii, dążąc do istotnego obniżania emisji gazów cieplarnianych. Fabryka planuje wykorzystywać bezemisyjne technologie i odnawialne źródła energii.

– Zdecydowaliśmy się na inwestycję w północno-zachodniej Polsce przede wszystkim ze względu na bliskość potencjalnych klientów. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi na korzyść Stargardu była dostępność mediów umożliwiających zaawansowaną produkcję chemiczną, dostęp do linii kolejowej, drogi szybkiego ruchu oraz bliskość portu w Świnoujściu. Nasza fabryka w Polsce dzięki lokalizacji oraz wykorzystaniu zielonych źródeł energii pozwoli na zminimalizowanie śladu węglowego samochodów elektrycznych produkowanych w Europie – mówi Erez Navaro, członek zarządu Ege Kimya.

Ege Kimya ma zainwestować w Stargardzie prawie 140 000 000 zł. W pierwszej fazie zajmie jedną trzecią zakupionego terenu. W kolejnych latach zamierza się rozbudowywać. Produkcja w mieście ma ruszyć w połowie 2024 r. Firma z 65-letnim doświadczeniem to dostawca składników do ponad 10 sektorów przemysłu. Dostarczane materiały są wykorzystywane m.in. przy produkcji ceramiki, farb, detergentów, opon i katalizatorów. Ege Kimya jest partnerem wielu międzynarodowych koncernów.

INFORMACJE: URZĄD MIEJSKI W STARGARDZIE