ferie WOT

Ferie na wojskowo z brygadą obrony terytorialnej

W piątkowy poranek 12 stycznia 2024 roku, na terenie trzebiatowskiego batalionu
wchodzącego w skład 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej,
rozpoczną się Ferie z WOT.

– Ferie z WOT to oferta szesnastodniowego szkolenia podstawowego skierowanego przede wszystkim do studentów oraz uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, którzy jak do tej pory nie mieli okazji przejść przeszkolenia wojskowego – wyjaśnia mł. chor. Przemysław Nadolski, pełniący obowiązki oficera prasowego 14. ZBOT. – W trakcie tego szkolenia, nazywanego „szesnastką”, żołnierze nauczą się strzelać z różnych rodzajów broni, poznają elementy taktyki wojskowej, czyli zasady „bojowego” poruszania się w terenie. Będą też mieli okazję zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i topografii wojskowej. To zaledwie kilka z wielu elementów Ferii z WOT.

Ćwiczenia mają zakończyć się terenowym sprawdzianem umiejętności zwanym pętlą taktyczną, po którym żołnierze złożą uroczystą przysięgę wojskową. Zaplanowana jest na sobotę 27 stycznia, w Kamieniu Pomorskim.

– Już po raz trzeci 14. ZBOT organizuje szkolenie wojskowe dla wszystkich tych, którzy chcieliby zostać żołnierzami Obrony Terytorialnej, ale obowiązki szkolne im to uniemożliwiają – podkreśla mł. chor. Przemysław Nadolski z 14. ZBOT. – W tegorocznej edycji Ferii z WOT organizowanej w 142 batalionie lekkiej piechoty w Trzebiatowie udział weźmie 78 kandydatów na żołnierzy, z czego ponad 50 to uczniowie i studenci.

Czy udział w Feriach z WOT jest odpłatny?

– Szkolenie jest bezpłatne. To wojsko płaci szkolonym. Za każdy dzień służby wojskowej przysługuje zwrot kosztów, a także dodatek za gotowość bojową – informuje Stargard.News mł. chor. Przemysław Nadolski z 14. ZBOT.