Bohdan Kowalski
Śp. Bogdan Kowalski, fot. Emilia Chanczewska, archiwum

Filmy z „Archiwum Rodziny Kowalskich” na 15-lecie Czwartkowych Spotkań Klubu Filmowego w kinie SCK

W czwartek 22.02.2024 roku, o godzinie 17, na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury, obchodzone będzie 15-lecie Czwartkowych Spotkań Klubu Filmowego. Wstęp wolny.

– Podczas spotkania zaprezentowany zostanie zbiór filmów nakręconych przez założyciela cyklu Bohdana Kowalskiego – informuje Maciej Dura-Pomarański rzecznik prasowy Stargardzkiego Centrum Kultury. – Filmy z kolekcji „Archiwum Rodziny Kowalskich” będą ilustrowane muzyką na żywo w wykonaniu grupy Małe Instrumenty. Zespół eksperymentuje z dźwiękiem, wykorzystując do tego zarówno nieduże rozmiarowo profesjonalne instrumenty, jak również zabawki, przeszkadzajki i przedmioty wydające unikatowe brzmienia. Muzyka, która powstaje dzięki temu ma niepowtarzalny klimat, charakter, barwę. Jest muzyczną, ilustracyjną podróżą, która wypełnia wyobraźnię widowni i pogłębia odbiór filmowego przekazu.

Wcześniej, w czwartek rano, delegacja z SCK uda się na grób Bohdana Kowalskiego, na cmentarz przy ul. Kościuszki w Stargardzie, gdzie pochowany został w maju 2018 roku. Jak podkreśla rzecznik SCK, obchody 15-lecia CSKF będą z pamięcią o Bohdanie Kowalskim jako ikonie i propagatorze historii kina w naszym regionie.

CSKF
SCK

Jubileuszowy CSKF poprowadzi Krzysztof Spór, dziennikarz filmowy i autor bloga „Spór w kinie”. Wśród zaproszonych gości będzie m.in. Przemysław Lewandowski, dyrektor artystyczny Ińskiego Lata Filmowego.

– Bohdan Kowalski przez całe życie umiejętnie łączył zawód nauczyciela – polonisty z działalnością kulturalną w zakresie filmu, fotografii i wychowania morskiego – przypomina Maciej Dura-Pomarański z SCK. – Wśród wielu nagród i odznaczeń był również laureatem nagrody Prezydenta Stargardu dla stargardzkich twórców kultury. Wybitny stargardzianin, filmoznawca, fotograf, marynista, autor wielu artykułów, wierszy i kilku książek. Pomysłodawca i wieloletni współorganizator Ińskiego Lata Filmowego. Wychowawca kilku pokoleń mieszkańców Stargardu i przyjaciel młodzieży.

TUTAJ można dołączyć do wydarzenia na Facebooku.