Tadeusz Dobrzyński

Nagrobek pomysłodawcy kwatery saperów na cmentarzu w Stargardzie, w ewidencji grobów weteranów

Upamiętniony został ppłk WP Tadeusz Dobrzyński, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierz Legionów Polskich, weteran wojny z bolszewikami, uczestnik bitwy o Monte Cassino, od 1970 harcmistrz Polski Ludowej.

– Nagrobek ppłk Tadeusza Dobrzyńskiego (1898-1989) został wpisany do Ewidencji Grobów Weteranów Walk o Wolność i Niepodległości Polski pod nr 7607 – informuje Agnieszka Dawicka, genealog ze Stargardu, zajmująca się przywracaniem pamięci o weteranach nie tylko w Stargardzie. – Przynależność: podpułkownik Wojska Polskiego, Legiony Polskie, I wojna światowa, wojna polsko-bolszewicka, wojna obronna 1939 r., Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, Monte Cassino.

Nagrobek ten znajduje się na stargardzkiej nekropolii przy ulicy Kościuszki, w kwaterze D07, rząd 11, nr grobu 03.

– Należy przypomnieć i nie zapominać, że pomysłodawcą kwatery saperów na stargardzkim cmentarzu, która powstała w 1983 roku, był właśnie ppłk Tadeusz Dobrzyński herbu Jelita – dodaje Agnieszka Dawicka. – W 2023 roku, podczas uroczystości związanych z obchodami Święta Wojsk Inżynieryjnych, odsłonięta została tablica upamiętniająca jego twórcę.