Wystawa pocztówek
Kuratorzy wystawy na dzisiejszym wernisażu. Dr Monika Ogiewa-Sejnota oraz Piotr Tarnawski z Działu Badań nad Historią i Społecznością Lokalną MAH Stargard. Fot. Emilia Chanczewska

Gdy nie było smsów, ludzie wysyłali pocztówki. Nowa wystawa w MAH Stargard

226 pocztówek z 37 miejscowości naszego regionu Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie kupiło od kolekcjonera z Pyrzyc. Ponad połowę z nich udało się pokazać na otwartej dziś w MAH Stargard wystawie pt. „Świat w pocztówce zamknięty”.

Na parterze oglądać można ekspozycję „teoretyczną”, poświęconą historii pocztówki. Wchodząc na piętro mija się ścianę z niezwykłymi wyrazami, np. „otwartka”, „bezkopertka”, czy „niedyskretka”. To słowa, zgłoszone w konkursie „Słownika języka polskiego” na polski odpowiednik francuskiej „karty korespondencyjnej”. Konkurs odbył się w drugiej połowie listopada 1900 roku. Zwycięska okazała się „pocztówka”, zgłoszona pod pseudonimem przez pisarza Henryka Sienkiewicza.

Na I piętrze jest wystawa części zbioru – pocztówki z miejscowości obecnych powiatów choszczeńskiego, pyrzyckiego i stargardzkiego. Także ścianka – tło do zdjęć – z widokiem pałacu w Ziemomyślu. Znalazł się tam też niezwykle ciekawy Projekt Y: Powrót do przeszłości, polegający na odszukiwaniu miejsc, utrwalonych na pocztówkach i fotografowanie pocztówek na tle odszukanych miejsc.

Na wystawionych pocztówkach są miejsca, które dziś już nie istnieją, np. wsie Burzykowo i Słotnica, obecne Kluczewo. Są też obiekty, które zostały przez nowych gospodarzy znacznie przebudowane.

To największy i najdroższy jednorazowy zakup pocztówek w historii stargardzkiego muzeum. Niestety tajemnicą pozostaje cena kolekcji. Sekretem jest też postać głównego prywatnego darczyńcy. Pozostali sponsorzy zakupu, to firma Szubert Platinum oraz spółki Bio Star, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Wody Miejskie Stargard i Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

W dzisiejsze popołudnie, w głównym gmachu muzeum, przy Rynku Staromiejskim, odbył się wernisaż.

Gości i kuratorów wystawy powitał dr hab. Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, który opowiadał, że przed dwoma laty, w 2021 roku, udało się nabyć zbiór pocztówek od kolekcjonera pochodzącego z Pyrzyc. Niestety nie ma na nich dawnego Stargardu, jedynie wsie, należące przed laty do powiatu pyrzyckiego, a obecnie do stargardzkiej dzielnicy Kluczewo.

Kuratorami wystawy są dr Monika Ogiewa-Sejnota oraz Piotr Tarnawski z Działu Badań nad Historią i Społecznością Lokalną Muzeum w Stargardzie. Na wernisażu żartowali, że pocztówek trzeba było używać zanim wynaleziono smsy.

Jak opowiadała dr Monika Ogiewa-Sejnota, przygotowanie wystawy było fajne, spokojne, ale trudne, ze względu na tak dużą ilość pocztówek i miejscowości, z których pochodzą.

Udało się pokazać ponad połowę zakupionej kolekcji, ale zaprezentować każdą z miejscowości – mówiła na wernisażu. – Każda miejscowość to grupa pocztówek, która ma miejsce na naszej wystawie.

Piotr Tarnawski mówił, że stargardzkie muzeum już od 1997 roku gromadzi pocztówki i zbiór ten obecnie liczy ponad 2 tys. szt.

– Kiedyś pocztówki były przedmiotami codziennego użytku, którymi można było się krótko poinformować, szybko stały się przedmiotami kolekcjonerskimi, a dziś są dla nas ważnym źródłem ikonograficznym – podkreślał.

Piotr Tarnawski zakupiony zbiór opisał w XVI tomie „Stargardii”, za 2021 rok. Wydawnictwo dostępne jest w Muzeum.

Wystawa czynna ma być do końca marca 2024 roku.