Stargard szpital
Fot. Emilia Chanczewska

Honory dla medyków, ale nie ze Stargardu. Podziękują tylko swoim

Marszałek województwa zachodniopomorskiego wyróżni 90 przedstawicieli środowiska medycznego za ich walkę z koronawirusem. W tym gronie nie ma pracowników stargardzkiego szpitala, którzy także angażowali się w walkę z Covid-19.

Jutro w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń medykom za ich zaangażowanie w pracy w czasie pandemii Covid-19. Informację na ten temat, zatytułowaną „Honory dla medyków! Wielkie podziękowania za walkę z COVID-19”, rozesłało do mediów biuro prasowe urzędu marszałkowskiego. Na piątkową uroczystość zaprasza Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

– Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował o uhonorowaniu 90 przedstawicieli środowiska medycznego, którzy w czasie pandemii nieśli pomoc mieszkańcom Pomorza Zachodniego – czytamy w komunikacie. – Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, laboranci – 90 przedstawicieli środowiska medycznego zostanie uhonorowanych Złotymi i Srebrnymi Odznakami Gryfa Zachodniopomorskiego. Najwyższe regionalne odznaczenia dla medyków to wyraz uznania i wdzięczności za ich pracę, zaangażowanie, ofiarność. Ponad dwa lata pandemii koronawirusa były ogromnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia, ale też niezwykłym testem człowieczeństwa, solidarności. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, kierowcy karetek, laboranci – wszyscy zdali ten egzamin na piątkę.

Jak dowiadujemy się z komunikatu, marszałek województwa zachodniopomorskiego uhonoruje przedstawicieli środowiska medycznego z kilku szpitali, ale także pracowników innych gałęzi służby zdrowia.

– Podczas uroczystości zaplanowanej 19 sierpnia wyróżnieni zostaną pracownicy szpitali w Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu, Gryficach, a także Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy – informuje biuro prasowe zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.

Na liście wyróżnionych nie ma pracowników szpitala w Stargardzie, którzy także walczyli z Covid-19. W stargardzkim szpitalu były nawet wyznaczone łóżka covidowe. Spytaliśmy w urzędzie marszałkowskim, dlaczego pominięto stargardzkich medyków.

Jako samorząd województwa w pierwszej kolejności chcieliśmy docenić szpitale o zasięgu wojewódzkim, o wyższym stopniu specjalizacji, które jako pierwsze stanęły do walki z pandemią na samym początku jej trwania.

Łukasz Jucha, biuro prasowe UMWZ

– Natomiast nie zamyka to możliwości odznaczenia kolejnych placówek medycznych oraz ich kadry – dodaje Łukasz Jucha z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. – Nadawanie Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego to kwestia otwarta. Nie ma przeszkód, aby w trybie ciągłym występować o przyznanie tego najwyższego regionalnego wyróżnienia. Krąg wnioskodawców jest publicznie dostępny. Należą do niego np. organy samorządu terytorialnego czy organizacje pozarządowe. Zasady przyznawania OHGZ reguluje Uchwała nr XIV/193/20 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z 12 marca 2020 roku.

W zapowiedzi jutrzejszego wydarzenia jednak nie zaznaczono, że dotyczy medyków tylko ze szpitali i innych jednostek służby zdrowia o charakterze wojewódzkim. Mowa jest o przedstawicielach środowiska medycznego niosących pomoc mieszkańcom Pomorza Zachodniego. Taką pomoc niosą także stargardzcy medycy.