278580906 359361146230987 1559225994190981689 n

Ińsko. Strażnicy rybaccy odkryli ponad 100 kg szczupaka, który jest teraz w okresie ochronnym

W środę, 27 kwietnia 2022 roku, strażnicy Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinie skontrolowali odłowy u jednego z większych uprawnionych do rybactwa w regionie – w Ińsku. Ujawnili odłowione ponad 100 kg szczupaka.

Osoby prowadzące połowy powoływały się na decyzję dotyczącą odłowu tarlaków w celu pozyskania materiału zarybieniowego. Jednakże wszystkie ryby wytarły się już naturalnie i ich połów jako tarlaków nie był zasadny. Rybacy zostali ukarani mandatami karnymi w maksymalnej, przewidzianej przepisami kwocie. Sprawa zostanie przekazana do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW w Szczecinie.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinie

Jak komentują szczecińscy strażnicy, to nie pierwsza i nie ostatnia taka kontrola, a problem w tym, że wędkarze widzą tylko to co widzieć chcą – kontrole wobec nich.

Na stronie publikujemy tylko część z naszych kontroli, znaleźć tu można zarówno kontrole rybaków, ujęcia kłusowników, kontrole sklepów, zabezpieczanie sprzętu kłusowniczego jak i kontrole wędkarzy – informuje KW PSR w Szczecinie. – Każdy kto łamie przepisy widzi rolę innych w zmniejszeniu populacji ryb, ale swoje wykroczenia traktuje jakby nic się nie stało. Niestety w mentalności wędkarzy kojarzymy się wyłącznie z kontrolą niewinnych dziadków. Z resztą co byśmy nie robili zawsze znajdzie się banda krytykujących, którym nigdy się nie dogodzi. Przepisy są jakie są, kary są za niskie ale to nie my je ustanawiamy. Wielokrotnie prosiliśmy ministerstwo o zmiany w przepisach i wciąż nic w tej materii się nie zmienia.