Stargard Golczewo nowe oznakowanie
Fot. Grzegorz Drążek

Kierowco, wolniej! Ma być bezpieczniej na drodze ze Stargardu do Golczewa

Przed przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów na drodze ze Stargardu do Golczewa zamontowane zostały spowalniacze ruchu i ogarniczono dozwoloną prędkość jazdy do 40 km/h.

To miejsce znane jest kierowcom, rowerzystom i pieszym. Droga ze Stargardu do Golczewa prowadzi do terenów przemysłowych w Kluczewie. Wzdłuż tej drogi, a także innych na terenach przemysłowych, są ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Nie brakuje tam spacerowiczów, osób maszerujących z kijkami, biegaczy, rolkarzy, rowerzystów. Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów na drodze Stargard – Golczewo, na wjeździe (lub zjeździe patrząc od drugiej strony) na wiadukt nad obwodnicą Stargardu, jest tematem dyskusji niejednego z nich.

Piesi i rowerzyści nie czują się tam w pełni bezpieczni. Nie brakuje bowiem kierowców, którzy czy to jadąc od strony Stargardu, czy od terenów przemysłowych i Golczewa, nie zwalniają przed przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów.

Był tam śmiertelny wypadek. Pracownika jednej z fabryk na terenach przemysłowych w Kluczewie, który jechał na rowerze, śmiertelnie potrąciło auto. Były też sytuacje, w których niewiele brakowało, a doszłoby do potrącenia czy to pieszego czy rowerzysty.

Był tam śmiertelny wypadek. Pracownika jednej z fabryk na terenach przemysłowych w Kluczewie, który jechał na rowerze, śmiertelnie potrąciło auto. Były też sytuacje, w których niewiele brakowało, a doszłoby do potrącenia czy to pieszego czy rowerzysty. Wyraźne oznakowanie przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów i lepsze doświetlenie go nie rozwiązało problemu. Zarządca drogi, którym jest miasto Stargard, zdecydował się na kolejne rozwiązanie. O wprowadzenie dodatkowego oznakowania zwróciła się między innymi policja.

Teraz w tym miejscu ma być bezpieczniej. Przed przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów wprowadzono ograniczenie prędkości jazdy do 40 km/h. Na jezdni zamontowano tak zwane akustyczne spowalniacze. To wszystko ma sprawić, że kierowcy będą zwalniali.