Narkotyki
Fot. Ilustracyjne

Kilogramy narkotyków w Stargardzie. Nie tylko marihuana, haszysz i amfetamina

Stargardzcy policjanci zabezpieczyli w te wakacje już ponad 9 kilogramów narkotyków. Wakacje trwają, więc może być tego jeszcze więcej.

Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie podsumowała walkę z przestępczością narkotykową w regionie stargardzkim w te wakacje. Na co dzień tematem tym zajmują się przede wszystkim policjanci z wydziału kryminalnego i wydziału prewencji zajmujący się przestępczością narkotykową.

– Stargardzcy policjanci wykonując codzienne obowiązki służbowe prowadzą czynności zmierzające do zapobiegania i zwalczania takiego procederu – informuje KPP Stargard. – Dowodem na to są kolejne realizacje podjęte na podstawie wcześniejszej pracy operacyjnej i szeroko zakrojonych działań rozpoznawczych. Dzięki wytężonej pracy funkcjonariuszy udaremniono wprowadzenie do obrotu ponad 9 kilogramów narkotyków, a osoby podejrzane decyzją sądu zostały tymczasowo aresztowane.

Stargardzka policja podkreśla, że narkotyki stały się dostępne w wielu miejscach.

– W szkole, na ulicy, w dyskotece – wylicza KPP Stargard. – Kontakt z narkotykami stanowi realne niebezpieczeństwo i może przydarzyć się każdemu.

Najczęściej zabezpieczane przez policję narkotyki:

  • konopie indyjskie – marihuana, haszysz o wyglądzie zielonobrązowych liści i nasion
  • amfetamina – biały proszek, tabletki, kapsułki
  • kokaina – krystalicznie biały proszek
  • ecstasy – białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorami
  • LSD – małe bibułki z kolorowymi nadrukami, tabletki
  • grzyby halucynogenne – różnego rodzaju suszone grzybki o zabarwieniu od żółtawego do czarnego z brązowym prześwitem
  • dopalacze – biały proszek, kapsułki lub pigułki

Powodują one szkody zdrowotne somatyczne, psychiczne oraz społeczne. W świetle obowiązujących przepisów za posiadanie środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Za udzielenie środka odurzającego albo nakłanianie do użycia takiego środka inną osobę sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, w przypadku udzielenia małoletniemu karze pozbawienia wolności do lat 8. Posiadanie środków odurzających przez nieletnich, zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii jest zabronione, dlatego też nieletni za takie czyny karalne odpowiadają przed Sądem Rodzinnym.

Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie