Iwona Żytkowiak
Iwona Żytkowiak

Książnica Stargardzka zaprasza do Kawiarenki Literackiej. Jej gościem będzie pisarka z naszego regionu

Szare, deszczowe dni? Jest możliwość przyjemnie spędzić czas! Już jutro, we wtorek 20 września, o godzinie 17.00 Kawiarenka Literacka w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu pod ratuszem będzie gościć pochodzącą z Barlinka pisarkę powieści Iwonę Żytkowiak. Przedstawi swoje najnowsze dzieło, pt. „Niechciane” i nie tylko!

Do Kawiarenki Literackiej zaprasza Ilona Kowal, kierująca Wypożyczalnią Główną Książnicy Stargardzkiej. Poniżej przedstawia sylwetkę autorki oraz jej premierową powieść.

O pisarce Iwonie Żytkowiak

Pani Iwona to absolwentka polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim. Ukończyła studia w Instytucie Badań Literackich PAN. Członek Związku Literatów Polskich. Od urodzenia mieszka i pracuje w Barlinku. Autorka kilkunastu powieści, w tym „Wszystkie moje zmartwienia” (2017), „Zamknij oczy” (2019), „Epizody z życia mojej mamy” (2020), „O czym Iza całe życie pamięta” (2020), czy najnowszej „Niechciane” z roku 2022. Pisze również wiersze (Antologia poetów ZLP), publikuje w Pegazie Lubuskim oraz na portalach poetyckich.

O najnowszej powieści

Fabularnie akcja rozpoczyna się w pierwszych latach XX wieku, a właściwie rozgrywa się w ciągu kilku dni współcześnie. Spotkanie rodziny jest pretekstem do opowiedzenia historii dotyczącej „niechcianości”, genu „niechciejstwa”, który noszą w sobie przez pokolenia kobiety z rodu Tracz – niechciane, odrzucone, porzucone przez matki, mężów, środowisko, otoczenie. Jedna wymuszona sytuacja przez okoliczności – zostawienie ciężko chorej córki przez Teklę Tracz w Ameryce – skutkuje ogromnymi nieszczęściami w życiu kilku pokoleń kobiet. Nie potrafią kochać swoich córek, nie mają bowiem miłości przekazanej przez matki.

Musi się wydarzyć coś nieoczekiwanego w ich życiu, ażeby któraś z bohaterek wreszcie przerwała łańcuch „niechcianości”.

Wspaniała książka ukazująca skomplikowane relacje rodzinne….

Na spotkaniu w Piwnicy TPS będzie możliwość zakupu książek z autografem autorki. Wstęp wolny.